Szukaj

Nasza inteligencja emocjonalna wzrasta wraz ze starzeniem się

Podziel się
Komentarze0

Według naukowców niewątpliwie jedną z zalet starzenia się jest to, że z wiekiem ludzie mądrzeją. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, osoby starsze z większą łatwością niż młode potrafią dostrzec pozytywne aspekty stresujących sytuacji oraz odczuwają empatię wobec ludzi, którym

wiedzie się gorzej.


Wyniki badań potwierdzają teorię, że inteligencja emocjonalna oraz zdolności poznawcze (lub myślenie) mogą tak naprawdę poprawić się po przekroczeniu 60 roku życia, co korzystnie wpływa na kontakty międzyludzkie osób starszych oraz na atmosferę w pracy.

- Coraz wyraźniej widać, że życie osób starszych skupia się wokół więzi międzyludzkich oraz dbania o innych ludzi, jak i oczekiwanie troski o samych siebie. Najwyraźniej ewolucja nastroiła nasz system nerwowy w sposób optymalny do wzmacniania tego typu zachowań interpersonalnych oraz współczucia wraz ze starzeniem się - powiedział szef zespołu badawczego, psycholog Robert Levenson.


Razem ze swoimi współpracownikami przeprowadził on serię badań na temat zmian strategii emocjonalnych oraz naszych reakcji w miarę upływu lat. W trakcie jednego z badań 144 osoby w wieku 20, 40 oraz 60 lat oglądały neutralne, smutne oraz odrażające urywki filmowe.

Osobom starszym najłatwiej było reintepretrować negatywne sceny w pozytywny sposób poprzez tzw. pozytywne przewartościowanie - procesie opierającym się w ogromnym stopniu na doświadczeniach życiowych.

Natomiast uczestnicy badania w wieku 20 oraz 40 lat lepiej radzili sobie z odwróceniem uwagi od nieprzyjemnych scen.

- Starsi ludzie lepiej czują się, gdy angażują się społecznie i stosują pozytywne przewartościowanie w radzeniu sobie ze stresującymi i trudnymi sytuacjami - nie unikają oni sytuacji, które stwarzają szanse na poprawienie jakości czyjegokolwiek życia - stwierdzili naukowcy.

Wyniki badania były publikowane w przeciągu ostatniego roku na łamach czasopisma Psychology and Aging.

Komentarze do: Nasza inteligencja emocjonalna wzrasta wraz ze starzeniem się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz