Szukaj

Nasz naturalny zapach, najbardziej uwodzicielski ze wszystkich?

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdza ostatnie badanie, przeprowadzone przez międzynarodową ekipę naukowców, naturalne zapachy naszego ciała mają być najbardziej pociągające. Uwodzenie to taniec zmysłów. Jeżeli bowiem chodzi o przyciąganie, zmysł zapachu oraz zmysł wzroku zdają się odgrywać najważniejszą rolę. Łatwo zresztą to udowodnić: według sondaży, większość ludzi ocenia, że zapachy ciała, takie jak pot, mogą bardzo szybko zniechęcić do dalszych działań.„Dobrze pachnieć” stało się również podstawowym kryterium, które pozwala przemysłowi perfumeryjnemu sprzedawać każdego roku miliardy flakoników na całym świecie.

A jednak, to właśnie zapachy ciała mają być najbardziej uwodzicielskie ze wszystkich zapachów tego świata. Tak przynajmniej wynika z badania opublikowanego właśnie w przeglądzie naukowym New Scientist.

Aby dojść do takich wniosków, badacze przeprowadzili wiele eksperymentów, w różnych krajach. A jednak, wszystkie te eksperymenty doszły do wspólnego wniosku: zapachy ciała charakteryzują się siłą przyciągania, która bije na głowę wszelkie perfumy, których możemy użyć.

Badanie to stwierdziło, że kobiety wolą zapachy mężczyzn dominujących, a wyjątkowo silnie są przyciągane przez „zapach dominacji”, kiedy znajdują się w najbardziej płodnej fazie swojego cyklu menstruacyjnego, jak wyjaśnia Craig Roberts z uniwersytetu University of Stirling w Zjednoczonym Królestwie.

Ale to nie wszystko. Jak bowiem mówi Jan Havlicek z Uniwersytetu Karola w Pradze, w Czechach, badacze stwierdzili, że mężczyźni są znacznie mniej przyciągami kobiecymi zapachami w okresie menstruacji, ale o wiele bardziej w fazie owulacji.

Zmiany zapachu są dość subtelne, dodaje jeszcze czeski naukowiec.


Jednakże, jeżeli ta siła przyciągania wydaje się skuteczna, to nie można powiedzieć, że działa ona we wszystkich okolicznościach i bezwzględnie na wszystkich.

Miłe i brzydkie zapachy, w zależności od osoby

W przebiegu innego doświadczenia, czescy badacze poprosili swoich uczestników o przypisanie noty zapachowi innych osób, przed i po tym, jak ludzie ci zaaplikowali sobie swoje perfumy. Rezultat? Biorąc pod uwagę przypisane noty, wydaje się, że perfumy poprawiały zapach ciała niektórych osób, natomiast pogarszały innych.


A to pozwoliło naukowcom na wyciągnięcie następującego wniosku: nie kupujcie perfum dla swojego ukochanego. Niech wybierze sam dla siebie, jeżeli chcecie, żeby pachniał idealnie.

Inni naukowcy z międzynarodowej ekipy podkreślali istnienie tego samego problemu. W przebiegu eksperymentu, zespół badaczy, którymi kierował Claus Wedekind z uniwersytetu w Lozannie, w Szwajcarii, przedstawił uczestnikom badanie sześć różnych zapachów. Następnie, ludzie ci mieli powiedzieć, co poczuli.

Badacze w ten sposób stwierdzili, że te zapachy, które dla jednych były nieziemsko piękne, dla innych były odstręczające.

Zapach odzwierciedla naszą osobowość?

Co jeszcze ważniejsze, nasze zapachy mogą nawet przekładać się na naszą osobowość. Tym razem, do głosu doszła ekipa polskich naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, którymi kierowała Agnieszka Sorokowska. Badacze ci poprosili sześćdziesięciu uczestników obu płci o odpowiedź na test osobowości, a także o noszenie przez trzy noce z rzędu tych samych koszulek, aby przesiąknęły one ich zapachami.

Następnie, badacze poprosili setkę innych uczestników, aby powąchali te koszulki i powiedzieli na tej podstawie, co sądzą o ich właścicielach. Okazało się, że grupa „wąchająca” była w stanie określić która osoba była bardziej dominująca i ekstrawertyczna, jedynie na podstawie zapachu.

Neurotyzm i ekstrawersja są bardzo emocjonalnymi cechami i mogą zmienić poziom pocenia się, a także skład bakteryjny pod pachami, a tym samym zmienić zapach danej osoby, wyjaśnia Agnieszka Sorokowska.

Zapachy oraz sposób, w jaki je odczuwamy, odwołują się do bardzo złożonych mechanizmów i wrażeń, które jeszcze czekają na doprecyzowanie w kolejnych badaniach naukowych. Co nie zmienia faktu, że naukowcy są zgodni w jednym punkcie: siła zapachów ciała nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o uwodzenie. Warunkiem jest to, żeby trafiły one do właściwych osób.

Komentarze do: Nasz naturalny zapach, najbardziej uwodzicielski ze wszystkich?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz