Szukaj

Najlepszy przyjaciel pomaga nam zwalczyć stres, stwierdza badanie

Podziel się
Komentarze0

Zestresowana? Idź do swojego najlepszego przyjaciela. Nowe niewielkie badanie pokazuje, że w stresujących sytuacjach, przebywanie z najlepszym przyjacielem pozwala obniżyć poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu.Odkrycie to pozwala lepiej zrozumieć sposób, w jaki bliskie relacje z innymi ludźmi mogą nam służyć jako bufory przeciwko problemom, które wynikają z negatywnych doświadczeń, piszą autorzy badania.

Do tego projektu, Adams wraz z kolegami, poprosili około setkę dzieci w wieku od 10 lat do 12 lat, o pisanie w dzienniku pięć razy dziennie na temat zajęć lekcyjnych, przez cztery dni. Uczniowie mieli opisywać swoje uczucia, jakich odświadczali w ciągu ostatnich 20 minut, a także to, czy spędzali czas samotnie, z rodzicami, z rodzeństwem, z kolegą z klasy, z przyjacielem, z obcym, z nauczycielem, ze swoim chłopakiem albo dziewczyną, albo z każdą inną osobą. 


Badacze również przebadali poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, używając próbek śliny, które pobrali od dzieci.

Naukowcy stwierdzili tym samym, że w trakcie nieprzyjemnego doświadczenia, dzieci, które przebywały ze swoim najlepszym przyjacielem, nie produkowały tyle samo – czyli mniej - kortyzolu, co dzieci, które nie były ze swoim przyjacielem w trakcie stresującej sytuacji.

Bliski przyjaciel dziecka może być problematyczny i sprowadzać go na złą drogę, ale może być również niewiarygodnie pozytywny i dający wsparcie, stwierdza pani doktor Karen Majors, psycholog wychowania z Barking and Dagenham Community Educational Psychology Service, wypowiadająca się w Marie Claire UK.

Nawet jeśli badania te były przeprowadzone jedynie na dzieciach, to inne prace sugerują, iż przyjacielskie środowisko pracy również może pozytywnie wpłynąć na twoje zdrowie.

Badanie opublikowane w Health Psychology, jeszcze w lecie, pokazało, że ludzie, którzy nie mają dobrego społecznego wsparcia w pracy, są blisko dwa i pół razy bardziej narażeni na śmierć w okresie 20 lat niż ludzie, którzy mają przyjazne środowisko pracy.

Komentarze do: Najlepszy przyjaciel pomaga nam zwalczyć stres, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz