Szukaj

Nadmierna ekspozycja na ekrany szkodzi nastrojom!

Podziel się
Komentarze0

Zbyt wiele czasu spędzanego przed komputerem czy telewizorem zdecydowanie redukuje pewność siebie, jak alarmuje brytyjskie ministerstwo zdrowia Public Health England. Jest to tym bardziej niepokojące, gdyż wszelkiego rodzaju ekrany nadmiernie przyciągają dzieci.Najnowsza ankieta przeanalizowała zachowania ponad 42 000 brytyjskich nastolatków i dzieci w wieku od 8 do 15 lat.

Obliczono, że powyżej 4 godzin dziennie spędzonych przed ekranami, poziomy stresu, depresji i lęku znacząco wzrastają w tej grupie wiekowej.

Badani oglądający najwięcej telewizji mieli najgorszą samoocenę i czuli się najbardziej nieszczęśliwi.

Prof. Kevin Fenton, jeden z autorów analizy, mówi: - Zbyt wiele czasu spędzonego przed komputerem oznacza stracone możliwości ruchu i interakcji społecznych, z rodziną i z przyjaciółmi. A te dwa czynniki redukują lęki u nastolatków i dzieci.


Ten negatywny wpływ jest zresztą proporcjonalny do czasu spędzonego przed ekranami. Każda dodatkowa zmarnowana w ten sposób godzina zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia problemów społeczno-uczuciowych oraz bardzo niskiej samooceny.

Dane tym bardziej niepokojące, ponieważ to brytyjskie młode pokolenie jest największym „konsumentem ekranów” w Europie. Aż 62% osób w wieku 11, 71% w wieku 13 i 68% w wieku 15 lat ogląda telewizję przez ponad 2 godziny dziennie.

W okresie 2006 – 2011, proporcje młodych ludzi grających w gry wideo przez dwie godziny i więcej w ciągu dnia wzrosła dla dziewcząt z 14% do 20%, a dla chłopców z 42% do 55%.

Władze brytyjskie postanowiły opanować ten problem, proponując rodzinny program online Change4life, którego zadaniem jest pomoc w zmianie tych zachowań, i to zaledwie w ciągu 6 tygodni.

Komentarze do: Nadmierna ekspozycja na ekrany szkodzi nastrojom!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz