Szukaj

Muzyka wpływa na to, w jaki sposób smakuje twoje wino, twierdzi badanie

Podziel się
Komentarze0

Miły posiłek, łagodna muzyka w tle i parę lampek wina na pewno wprawią w romantyczny nastrój na cały wieczór. Ale, na pewno nikt jeszcze do tej pory nie zdawał sobie sprawy z tego, że ścieżka dźwiękowa może wpływać na to, w jaki sposób postrzegamy smak naszego wina.


Badanie opublikowane w British Journal of Psychology stwierdziło, że miłośnicy wina mają tendencję do opisywania smaku ich ulubionego napoju w sposób podobny do tematu muzycznego, który słyszą w tle.

Na przykład, ci ludzie, którzy pili wino słuchając jednocześnie Slow Breakdown (Michael Brook), mieli tendecję do opisywania wina jako „łagodne”.

Ponad 200 uczestnikom dano jedną z dwóch lampek wina: czerwoną albo białą. Podzielono ich następnie na pięć grup pijących wino. Dodatkowo, cztery grupy słuchały jednej z czterech piosenek, każda w innym stylu muzycznym. Piąta grupa nie słuchała niczego.


W eksperymencie posłużono się czterema piosenkami i sklasyfikowano je w cztery różne kategori:

"Carmina Burana" Carl Orff  - silna i ciężka;

"Waltz of the Flowers" Piotra Czajkowskiego  - subtelna i wyrafinowana;

„Just Can't Get Enough" Nouvelle Vague – odświeżająca i przyjemnie stymulująca;

„Slow Breakdown" Michael Brook – łagodna i delikatna.

Po skosztowaniu wina, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę smaku wina, poprzez wybranie słów użytych przez badaczy do sklasyfikowania piosenek.

Okazało się, że większość uczestników, nieświadomie, wybierała słowa, które były przypisane piosenkom, których słuchali. Profesor Adrian North, który prowadził to badania, powiedział w BBC, iż uważa, że rezultaty te mogą przysłużyć się producentom wina, którzy na etykietkach będą rekomendować muzykę pasującą do danego napoju. Być może wyjaśnia to również, dlaczego tak wielu muzyków robi swoje własne wino.

Komentarze do: Muzyka wpływa na to, w jaki sposób smakuje twoje wino, twierdzi badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz