Szukaj

Muzyka dobrze wpływa na pacjentów po operacjach

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of Kentucky pokazuje, że terapia muzyką może być korzystna dla pacjentów nie tylko po operacji, ale także przed nią, a nawet... w trakcie. Muzyka redukuje ból oraz skraca okres rekonwalescencji.Prace ukazały się w Southern Medical Journal, i informują, iż pacjenci, którzy słuchali muzyki na wszystkich trzech wspomnianych wyżej etapach procedury chirurgicznej, byli mniej zalęknieni, wymagali mniejszych ilości leków sedatywnych, a także donosili o większej satysfakcji z leczenia.

Dr Lori Gooding, główna autorka badania oraz dyrektor programu terapii muzycznej na University of Kentucky, wyjaśnia: terapeuci muzyczni od dawna wiedzili, że muzyka może być skutecznym narzędziem redukowania bólu i niepokoju. U nas, nasi terapeuci regularnie posługują się interwencjami opartymi na muzyce, aby pomóc naszym pacjentom.


Niektóre badania sugerują, że interwencje muzyczne mogą być efektywne w redukowaniu niepokoju, percepcji bólu oraz stosowaniu leków sedatywnych. Muzykę powinien jednak wybierać odpowiednio przeszkolony personel, ponieważ przestrzeganie wytycznych może pomóc zmaksymalizować korzystne działanie takiej terapii.

Aczkolwiek, muzyczne indywidualne upodobania pacjentów również powinny być brane pod uwagę.

Naukowcy z University of Kentucky sugerują, że pacjenci powinni mieć do wyboru wiele różnych „playlist”, aby mogli wybrać tę, która najbardziej odpowiada ich smakowi.

Co więcej, ważne są również cechy charakterystyczne muzyki: tempo, rytm, głośność. Spokojna, cicha, łagodna muzyka okazała się bowiem najskuteczniejsza w redukowaniu bólu i relaksowaniu pacjentów.

Komentarze do: Muzyka dobrze wpływa na pacjentów po operacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz