Szukaj

Możesz dosłownie wyrzucić swoje negatywne myśli

Podziel się
Komentarze0

Masz już dość swoich czarnych myśli? Napisz je na kartce i wyrzuć do śmieci. Poczujesz się lepiej. Nowe badania zamieszczone w Psychological Science sugerują, że takie postępowanie pomaga wymazać zły nastrój. Odkrycia te mogą wydawać się dość szalone, jak przyznaje profesor Richard Petty z The Ohio State University, główny autor tego badania.Ale czasami właśnie to, co wydaje się najgłupsze, działa najlepiej, dodaje naukowiec.

Prof. Petty przeprowadził kilka eksperymentów, aby potwierdzić tę tezę.

W jednym z nich, 83 uczestników poproszono o zapisanie na kartce własnych myśli na temat obrazu swojego ciała, a następnie o wyrzucenie tych kartek do śmieci albo ich zatrzymanie.

Rezultat? Ludzie, którzy zatrzymali notatki, byli bardziej przywiązani do swoich myśli. Kiedy więc pisali negatywnie o sobie, w ostatecznym rozrachunku także oceniali siebie samych mniej pozytywnie.


Natomiast ludzie, którzy wyrzucili kartki, nie odnotowali żadnych zmian w postrzeganiu swojego ciała.

Co nam to daje?

Twoje ciało może kontrolować twój umysł, a umysł może kontrolować ciało, mówi prof. Petty.

Na przykład, poprzednie badania pokazały, że jeżeli usiądziesz wyprostowany, będziesz się czuć bardziej pewnie, a jeżeli w dodatku się uśmiechniesz, poczujesz się szczęśliwszy.

Następnym razem spróbuj więc zapisać na kartce myśli doprowadzające cię do szału. Następnie je wyrzuć do kosza. W ten sposób położysz im kres, mówi prof. Petty. A to oznacza, że oszukasz swój mózg, który oznaczy je jako „przeminęło z wiatrem”, i nie będzie do nich wracał.

Komentarze do: Możesz dosłownie wyrzucić swoje negatywne myśli

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz