Szukaj

Mowa a związek - o znaczeniu rozmowy dla długowieczności związku

Marzysz być może o parze stabilnej i trwałym związku? Uważaj w takim razie na słowa, których używasz. Ponieważ słowa mogą odegrywać bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o długowieczność twojej relacji miłosnej. Wiemy bowiem, że ludzie są przyciągani przez tych, spotykają się z tymi oraz zawierają związki małżeńskie z tymi, którzy przypominają ich swoimi cechami osobowości, wyznawanymi wartościami oraz cechami fizycznymi.


Jednocześnie, te cechy charakterystyczne stanowią jedynię powierzchnię tego, co sprawia, że związek naprawdę działa. Sposób, w jaki ludzie mówią, jest podobno również ważny. Stwierdzono bowiem, że ludzie, którzy są podobni w swoim sposobie mówienia, są bardziej kompatybilni. I nie chodzi tutaj o dobór czasowników bądź rzeczowników, ale o dobór takich elementów jak rodzajniki, zaimki, przyimki.

Zdaniem profesora Jamesa Pennebakera, z uniwersytetu w Teksasie, to właśnie te słowa stanowią o naszym sposobie pisania i mówienia. Pary, które używają ich w ten sam sposób, mają związki dłuższe i lepsze.

Czy więc styl mówienia i pisania, jaki sobie przyswajamy, pozwala nam określić nasze zachowanie z naszym przyszłym partnerem, a także długość naszego związku?


Profesor James Pennebaker zainteresował się kiedyś tą kwestią, i nawet przeprowadził w tym temacie odpowiednie badania. Doświadczenie przeprowadzone przy pomocy programu informatycznego pozwoliło porównać styl mówienia partnerów w różnych parach. W tym celu profesor James Pennebaker rejstrował konwersacje biorących w dośwadczeniach par studentów.

Prawie wszystkie potencjalne pary rozmawiały na ten sam temat: ich studia, skąd pochodzą, czy lubią swój uniwersytet... Jak się okazało, wszystkie te konwersacje się przypominały, ale analiza tekstu pozwoliła wykryć znaczące różnicew synchronizacji języka.

Oznacza to, że pary, które przypominały siebie w stylu mówienia, miały także cztery razy większe szanse na to, że zechcą się ze sobą spotkać raz jeszcze, raz jeszcze ... i jeszcze raz ... niż wszyscy inni.

Profesor James Pennebaker potwierdza także znaczenie mowy dla pary. To, co ludzie mówią, jest ważne. Ale to, w jaki sposób to mówią, jest jeszcze ważniejszy.

To, co jest najwspanialsze, to to, że w zasadzie nie jest to naszym wyborem, to po prostu wychodzi z naszych ust. Całe szczęście, ludzie nie mają świadomości synchronizowania wszystkich swoich rozmów.

Komentarze do: Mowa a związek - o znaczeniu rozmowy dla długowieczności związku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz