Szukaj

Moc pierwszego wrażenia

Podziel się
Komentarze0

Wiedza to potęga, jednak nowe badania sugerują, że już sam wygląd osoby może być ważniejszym atutem. Może być on dla nas ważniejszy, niż to, co zostało nam o niej powiedziane. Badania pokazały, że nawet jeśli badani zostali uprzedzeni, że dana osoba jest orientacji homoseksualnej lub nie, oceniali ich seksualność na podstawie wyglądu, często na przekór temu, co zostało im wcześniej powiedziane.

Oceniamy książkę po jej okładce

„Jeśli chcesz wywrzeć dobre wrażenie, kluczowym jest, by odbyło się to osobiście”- twierdzi Jeremy Biesanz z University of British Colombia. W swoich badaniach porównywał wrażenie, jakie wywierają na siebie ludzie w kontakcie osobistym, do tego, jakie wywierane jest przy kontakcie wideo. Zaobserwowali oni, że ludzie potrafią z równą skutecznością ocenić cechy drugiej osoby zarówno „na żywo”, jak i przy kontakcie poprzez wideo. Jednakże w tym drugim przypadku ocena ta jest bardziej krytyczna, dominują w niej bardziej negatywne cechy osobowości. Obserwacje te zostały potwierdzone dwoma innymi badaniami. Porównywano kontakt personalny z oglądaniem zdjęć drugiej osoby na Facebook’u, a także spotkanie ‘twarzą w twarz’ z bierną obserwacją drugiej osoby. W obydwu przypadkach oceniający odnosili się pozytywniej do osoby, z która mieli bezpośredni kontakt.

Od romansu do polubienia

To, jakie wywieramy wrażenie jest również bardzo ważne przy znalezieniu partnera. Badania pokazują, że to, czy ktoś pozna potencjalnego partnera online czy w „realu” ma wielkie znaczenie w jego ocenie.

W kontaktach „twarzą w twarz” ludzie bardziej skupiają się na pozytywnych cechach, jakie dostrzegają w drugiej osobie. Zwracają uwagę na to, jak czują się przy partnerze, podczas, gdy bardzo trudno jest ocenić to uczucie jedynie poprzez oglądanie czyjegoś cyfrowego profilu.
Badania pokazują, iż pomimo przyjętego powiedzenia: „Nie oceniaj książki po jej okładce”, takie osądy są często zgodne z rzeczywistością i dają nam prawdziwy obraz drugiej osoby.

Ewa Panasiuk

Komentarze do: Moc pierwszego wrażenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz