Szukaj

Miłość kluczem do rzucenia palenia i zdrowszego trybu życia

Zrzucanie zbędnych kilogramów i pozbywanie się nałogów to jedne z najpopularniejszych postanowień. Zmiana trybu życia na zdrowszy jest dla większości trudna, wymaga pozbycia się wyrobionych nawyków i silnej woli. Okazuje się, że rzucanie palenia, stosowanie zdrowszej diety i regularnie ćwiczenie są łatwiejsze, jeśli zadania podejmuje się wraz z partnerem czy małżonkiem.

Badacze z University College London odkryli, że pary, które wspólnie podejmują się zmian w nawykach zdrowotnych mają większe szanse na wytrwanie w nich. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyniki były identyczne także u osób powyżej 60. roku życia, co było miłym zaskoczeniem dla współautorki badań, prof. Jane Wardle.

W badaniach analizie poddano dane na temat niemal 4 000 małżeństw oraz par mieszkających razem. Skupiono się na niezdrowych zachowaniach w trzech aspektach: paleniu tytoniu, aktywności fizycznej i otyłości.

Palacze, którzy samodzielnie rzucali palenie, podczas gdy ich druga połówka pozostawała przy nałogu, mieli niskie szanse na uwolnienie się od papierosów. Ok. 48% mężczyzn podejmujących się rozstania z nałogiem odnosiło sukces, ale już tylko 8% z nich wytrzymywało w postanowieniu, jeśli ich żony lub partnerki dalej paliły. Podobnie sytuacja wyglądała u kobiet: 50% z nich z powodzeniem rzucały palenie, natomiast tylko 8% udawało się uniknąć powrotu do tytoniu, jeśli były jedyną osobą w związku pozbywająca się nałogu.

Utrzymywanie zwiększonej aktywności fizycznej udawało się mężczyznom w 67% przypadkach, jeśli tego samego podejmowały się ich kobiety, natomiast tylko 26% samodzielnie wytrwało w postanowieniu.

Zmiana diety była łatwiejsza dla 26% mężczyzn, jeśli para przechodziła na dietę, a w przypadku, gdy zmiany w żywieniu wprowadzał tylko mężczyzna, już tylko 10% udawało się zrzucić niepożądane kilogramy. Kobiety przechodzące na dietę ze swoimi partnerami odnosiły sukces w 36% przypadków, ale jeśli tylko one zmieniały jadłospis, to tylko 15% dawało radę pozostać przy nowych zwyczajach żywieniowych.

Badania w jasny sposób wykazały, że wspólne podejmowanie się zmian w trybie życia na zdrowsze wychodzi lepiej, jeśli robi się to wspólnie z partnerem. Okazało się też, że takiego rezultatu nie przynoszą już starania par, w których jedna z osób wiedzie już zdrowy tryb życia.

Opracowała: Agnieszka Muciek – Szewczyk

Komentarze do: Miłość kluczem do rzucenia palenia i zdrowszego trybu życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz