Szukaj

Miłość i zdrowie: jak wpływa na nas miłość?

Podziel się
Komentarze0

Walentynki się zbliżają, są tuż za rogiem... Ale zanim kupisz jakąś wielką kartkę z podziękowaniami, rozważ to: istnieje właściwie prawdziwa wiedza naukowa za tymi uczuciami miłosnymi i pełnymi pasji. Albowiem, jak pokazały niewielkie badania przeprowadzone w całych Stanach Zjednoczonych, i przedstawione na spotkaniu stowrzyszenia psychologicznego Society for Personality and Social Psychology, miłość ma na nas naprawdę wielki wpływ.Badacze skupili się nad interakcjami między miłością i stresem, miłością a niewiernością, jak również na analizie kosztów i korzyści, które wiążą się z wyznaniem „kocham cię”.

W jednym z tych badań, naukowcy się przyjrzeli 34 parom, które żyły razem. Ludzi tych zbadano w kierunku hormonu stresu, kortyzolu: przed, w trakcie, a także po rodzieleniu na cztery – siedem dni.

Dzięki temu badacze odkryli, że kiedy pary te były odseparowane fizycznie, miały większy poziom kortyzolu, a także spały gorzej niż pary, które były razem. W czasie odseparowania, jedynie długie rozmowy telefoniczne zdają się pozwalać na pozostawanie w kontakcie, stwierdza w oświadczeniu jedna z badaczek, pani Lisa Diamond z uniwersytetu University of Utah.

Odkrycia te mogą nam pozwolić lepiej zrozumieć procesy, dzięki którym długa miłosna relacja jest korzystna dla naszego zdrowia, dodaje jeszcze badaczka. 


Naukowcy również stwierdzili, że miłość podkreśla tendencje do współzawodnictwa u ludzi – tym razem, badanie to zawdzięczamy naukowcom ze stanowego uniwersytetu na Florydzie (Florida State University). Odkryli oni, że im silniejsze było uczucie romantycznej miłości do partnera, tym bardziej dana osoba była skłonna do agresji w stosunku do możliwego atrakcyjnego rywala.

Dodatkowo, badacze ze szkoły MIT Sloan School of Management odkryli, że czas powiedzenia “Kocham cię” po raz pierwszy, jest oparty na analizie kosztów i korzyści. Badacze odkryli również, że to zazwyczaj z ust mężczyzn pada najpierw to wyznanie.

Kiedy i dlaczego wyrażamy nasze romantyczne uczucia do naszego partnera, zależy od głębokiej motywacji, wewnątrz nas. Motywację tę najlepiej zrozumieć jako rachunek ekonomiczny. Wyznania miłosne są podobne do zasobów ekonomicznych, których ludzie używają, aby negocjować idące za tym romantyczne zainteresowania, stwierdza jeden z autorów badania, Josh Ackerman, z MIT Sloan School of Management.

Przeprowadzone przez niego badanie ukazało sięw naukowym przeglądzie Journal of Personality and Social Psychology.

Inne badania przeprowadzone nad miłością i zdrowiem również przedstawiają korzyści. Na przykład, pojawiła się praca naukowa, która pokazała, że bycie ze współmałżonkiem albo z partnerem jest związane ze spadkiem ciśnienia krwi. Inne prace badawcze z kolei wykazały powiązanie między byciem w bliskiej relacji z kimś a dłuższym życiem.

Komentarze do: Miłość i zdrowie: jak wpływa na nas miłość?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz