Szukaj

Mięso symbolem męskości?

Podziel się
Komentarze0

Metafory i symbole są nieodłącznym elementem ludzkiego poznania. Biorąc pod uwagę aspekt kulturowy i historyczny, mięso od dawien dawna kojarzy się z mężczyznami. Dlaczego? Ponieważ dawniej rolą mężczyzn było polowanie, które świadczyło o ich męskości.

Naukowcy przeprowadzili badanie, którego centralnym punktem było zbadanie czy rzeczywiście mięso było metaforą męskości w kulturach zachodnich. Aby wysunąć jakiekolwiek wnioski, naukowcy postawili pewne hipotezy, między innymi czy fakt, iż mężczyzna jest ssakiem ma znaczenie oraz czy jedzenie gotowanej (niesurowej) żywności jest bardziej kobiece.

Sześć doświadczeń

Zdecydowano się na przeprowadzenie sześciu badań. W pierwszym z nich, udział wzięło 296 uczestników, u których badano czy istnieje związek między psychiką mężczyzn, a mięsem. W drugim eksperymencie, 2000 amerykańskich studentów oraz 170 dorosłych mężczyzn zostało poproszonych o podanie skojarzeń ze słowem mięso. Trzecie doświadczenie obejmowało 59 studentów, których zadaniem było wypisanie w punktach ich ulubionych potraw oraz ocenę osoby na podstawie jej 16 cech. W czwartym eksperymencie 384 studenci pytani byli, jak różnią się pokarmy mężczyzn od kobiet. Piąte badanie było sprawdzeniem czy kobieta odrzuci mięso częściej niż mężczyzna, natomiast w szóstym eksperymencie porównywano oznaczenia płci w różnych językach, gdyż jak twierdzą naukowcy, to również może mieć znaczenie.

Do jakich wniosków doszli naukowcy?

Wyniki pokazały, iż istnieje związek między psychiczną sferą mężczyzn, a mięsem. Ponadto okazało się, że kobiety mają mniejszą zdolność do przyswajania mięsa i jest to silnie powiązane z zachowaniem tożsamości płci. Naukowcy uznali, iż rzeczywiście mięso może być metaforą męskości, gdyż jak twierdzą sami mężczyźni, spożywając duże ilości mięsa, czują się bardziej mężni.

Komentarze do: Mięso symbolem męskości?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz