Szukaj

Mężczyźni wydają więcej pieniędzy, kiedy kobiety są rzadkością

Podziel się
Komentarze0

Jak stwierdzili badacze amerykańscy, mężczyźni są o wiele bardziej skłonni do wydawania pieniędzy, kiedy uważają, że kobiety są mniej liczne w danej populacji. Powód? A jakżeby inaczej: większe szanse uwiedzenia partnerki. Czyli pieniądz jako motor selekcji seksualnej.Człowiek z całą pewnością nie jest wyjątkiem. W świecie zwierzęcym, wielu samców walczy ze sobą, aby spróbować uwieść samice, wszystkimi środkami, jakie mają do dyspozycji: bitwy, taniec, statut socjalny... A ostatnie badanie wykazało również rodzaj selekcji seksualnej w gatunku ludzkim. Kiedy bowiem rodzaj męski osiąga przewagę liczebną na łonie danej populacji – to znaczy, kiedy jest więcej mężczyzn niż potencjalnych partnerek seksualnych – mężczyźni stają się mniej rozważni, jeżeli chodzi o wydawanie swoich oszczędności.

Tak przynajmniej wykazali badacze z uniwersytetu w Minnesota, w Stanach Zjednoczonych, w swojej pracy, opublikowanej w przeglądzie naukowym Journal of Personality and Social Psychology.

Mężczyźni oszczędzają mniej i pożyczają więcej

Aby potwierdzić swoją hipotezę, badacze amerykańscy uciekli się do pomocy ochotników obydwu płci, którzy czytali artykuły przywołujące populację lokalną, gdzie było więcej mężczyzn, albo odwrotnie – miasto, w którym żyło więcej kobiet.

Pod koniec takiej lektury, uczestnicy eksperymentu musieli odpowiedzieć na pytanie, ile pieniędzy chcieliby zaoszczędzić każdego miesiąca i ile byliby gotowi pożyczyć natychmiastowo. Rezultaty tego eksperymentu są bardzo jasne: kiedy mężczyźni uważali, że kobiet jest mniej w populacji, byli oni skłonni oszczędzać o 42% mniej i pożyczać o 84% więcej. Takie same wyniki stwierdzono w analogicznym eksperymencie.

Zobacz również:Tym razem, badacze pokazali uczestnikom zdjęcia pokazujące trzy różne sytuacje: więcej kobiet, więcej mężczyzn, liczba równa między obiema płciami. Po obserwacji tych zdjęć, uczestnikom postawiono pytanie: wolelibyście mieć 20 euro natychmiast, czy też 30 euro pod koniec miesiąca?

Ci, którzy widzieli zdjęcie zawierające mniej kobiet, wybrali pieniądze natychmiastowo, w przeciwieństwie do pozostałych.

Różnice 2 765 euro miesięcznie


Autorzy badania poszli jeszcze dalej w swoich analizach. Posługując się archiwami populacji 120 miast amerykańskich, obliczyli proporcje płci. Równolegle, porównali wydatki dokonywane przez samotnych mężczyzn, a także ich stan zadłużenia. W idealnej zgodzie z wynikami eksperymentalnymi, badacze odkryli ponownie istnienie tej samej korelacji.


Na przykład, w Columbus, w stanie Georgia, stwierdzono, iż jest średnio 1,18 samotny mężczyzna na jedną kobietę. W Macon, 150 kilometrów od Columbus, ten sam stosunek wynosił już 0,78. Mężczyźni w Columbus wydawali średnio o 3 500 dolarów (około 2 765 euro) więcej każdego miesiąca, niż ich koledzy z Macon.

A kobiety? U kobiet, proporcja płci nie ma znaczenia dla wydatków. Natomiast, dotyka ona ich wymagania odnośnie mężczyzn. Kiedy kobiety są w mniejszości, wymagają piękniejszych prezentów od swoich adoratorów. Wszystko idealnie się zgadza.

Proporcja płci, czynnik selekcji seksualnej

Teorie ekonomiczne mówią nam, że człowiek podejmuje swoje decyzje po starannym rozważeniu swoich wyborów, co ma usprawiedliwiać ideę, iż tak bardzo różnimy się od zwierząt, mówi Vladas Griskevicius, jeden z autorów badania. Okazuje się jednak, że dzielimy ze zwierzętami o wiele więcej niż kiedykolwiek przypuszczaliśmy. Niektóre z naszych zachowań są nieświadome, zupełnie tak samo jak odruchy.

A w końcu, taki rodzaj stwierdzenia raczej nie powinien nikogo dziwić. Nasi kuzyni szympanse próbują posługiwać się swoim statutem socjalnym, zdobytym siłą albo podstępem, aby zyskać względy samic. A my, ludzie, wymyśliliśmy dodatkowy środek, aby pokazywać naszą siłę. I tym środkiem są właśnie pieniądze, którymi mężczyźni posługują się w tym samym celu co szympanse.

Jednakże, należy powstrzymywać się ze zbyt pochopnymi wnioskami. Mężczyźni nie są aż tak impulsywni, żeby się całkowicie zadłużać, a kobiety nie są aż tak łapczywe. Parametry kulturowe również wchodzą tutaj w grę. Czy nie wpaja się, na przykład, mężczyznom, żeby byli szarmanccy wobec kobiet? Same pieniądze, bez dobrych manier i uprzejmego zachowania, to raczej marny atut.

Komentarze do: Mężczyźni wydają więcej pieniędzy, kiedy kobiety są rzadkością

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz