Szukaj

Mężczyźni wolą jednak szczupłe kobiety!

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie zbadali spontaniczne nagłe emocje ludzkie - w kategoriach subiektywnych i psychofizjologicznych - po pokazaniu uczestnikom zdjęć różnych męskich i kobiecych ciał. Odkryli, że kobiety z bulimią reagują bardzo nerwowo, gdy widzą siebie na zdjęciu lub filmie wideo - doświadczają wręcz paraliżu będącego psychofizjologiczną reakcją.Co więcej, badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Granadzie wykazały, że mężczyźni lubią szczupłe kobiety bardziej niż one same. Panie z nadwagą są przez nich odbierane gorzej niż przez kobiety.

Ponadto badania wykazały, że panie, które nie są zadowolone z własnych ciał, postrzegają kobiety z "normalną" wagą, czyli ciała kobiet ze zdrową wagą, jako zagrożenie. Gdy te kobiety widzą "normalne" ciało, doświadczają uczucia niezadowolenia i braku kontroli, ponieważ czują, że nie mają żadnej władzy nad własną wagą i nie mogą być takie, jakie chcą.

To badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Department of Personality, Evaluation and Psychological Treatment na University of Granada.

Autorzy stwierdzili, że kobiety, które nie są zadowolone ze swych ciał, czują się zakłopotane i niepewne, kiedy widzą się na zdjęciu lub filmie video, w szczególności gdy naśladują pozy profesjonalnych modelek.

Badania nad 671 studentach

Naukowcy przeprowadzili cztery badania doświadczalne na studentach. Aż 671 uczniów wzięło udział: łącznie 550 uczniów w pierwszych dwóch badaniach (408 kobiet i 142 mężczyzn), 61 uczestniczyło w trzecim badaniu (28 kobiet bardzo niezadowolonych i 33 umiarkowanie zadowolonych z własnego ciała) i 60 w czwartym badaniu (30 zdrowych kobiet zadowolonych ze swojego ciała i 30 kobiet z bulimią, niezadowolonych).


Blanca Ortega-Roldán Oliva - jeden z autorów tego badania - wyjaśniła, że ciała najbardziej podobające się mężczyznom i kobietom to figury profesjonalnych modelek o normalnej wadze.


Mężczyźni i kobiety uznali te ciała za bardzo przyjemne da oka i pobudzające wyobraźnię, mimo że spowodowały one u badanych poczucie braku kontroli. Oznacza to, że seksowne i pobudzające zmysły ciało sprawia, że ludzie nie czują kontroli, a figury te są uważane za trudne do osiągnięcia lub wręcz nieosiągalne.

Z drugiej strony, badanie wykazało, że ciało modela o normalnej wadze negatywnie wpływa na kobiety, które są bardzo niezadowolone z ciała.

Zatem, niezadowolone kobiety uważają te ciała za nieprzyjemne dla oka, a również za nieosiągalne. Powodem tej percepcji jest, że te kobiety nie mogą obiektywnie ocenić normalnego ciała w kategoriach emocjonalnych, ponieważ nie mogą uniknąć porównywania się z nim. To sprawia, że czują się zdenerwowane, ponieważ czują, że ich ciało nie spełnia standardów.

Idealna kobieta w Hiszpanii

W świetle wyników tego badania, naukowcy z University of Granada wykazali, że idealna kobieta w Hiszpanii nie pokrywa się z tym modelem proponowanym przez media, który obecnie jest społecznym standardem.

Tak więc, "hiszpańskie kobiety i mężczyźni wolą ciała zdrowych modeli z normalną wagą". Fakt ten "powinien być brany pod uwagę przez branżę reklamową, modową i rząd, tak aby zapobiec coraz częstszemu niezadowoleniu z ciała i związanym z tym zaburzeniom odżywiania."

Wreszcie, presja społeczna na temat ciał kobiet może pochodzić od mężczyzn, ponieważ wolą szczupłe kobiety i piętnują kobiecą otyłość bardziej niż same kobiety.

"Dlatego, wnioski przedstawione w niniejszej pracy powinny mieć wpływ na programy mające na celu zapobieganie niezadowoleniu z ciała wśród kobiet", Ortega-Roldán podsumowuje.

Komentarze do: Mężczyźni wolą jednak szczupłe kobiety!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz