Szukaj

Mężczyźni są z Ziemi, kobiety też

Podziel się
Komentarze0

Już od wielu lat popularne książki propagują pogląd, iż różnice psychologiczne pomiędzy kobietami a mężczyznami są tak duże, że wydają się oni być z innych planet. Jednak według psychologów z uniwersytetu w Rochester, teorie o kobietach z Wenus i mężczyznach z Marsa są mocno przesadzone. W badaniu przeanalizowano 122 cechy charakteru u ponad 13 tysięcy kobiet i mężczyzn, i dowiedziono, że niezależnie od tego jak dziwni i enigmatyczni wydają się być nasi partnerzy, to ich płeć nie jest głównym powodem tych różnic.Badanie ukazało się w Journal of Personality and Social Psychology.

“Ludzie uważają, że płeć to osobna, odmienna kategoria”, twierdzi profesor Harry Reis z Departamentu Psychologii w Rochester.

„Pierwsze pytanie zadawane rodzicom odnośnie ich noworodka dotyczy właśnie jego płci. Później staje się ona główną wyróżniającą cechą, dzięki której kategoryzujemy ludzi”, dodaje profesor Reis.

Jednak po przeanalizowaniu dużej ilości danych dotyczących cech charakteru, różnic między kobietami a mężczyznami czy pozycji w związku, naukowcy doszli do wniosku, że nie ma takich aspektów psychologicznych, które można by przypisać tylko mężczyznom lub tylko kobietom.

Statystycznie, różnice te są dostrzegalne głównie w antropometrycznych miarach, czyli we wzroście, szerokości barków, obwodzie ramion i stosunku talii do bioder.


Ponadto, płeć niejako gwarantuje zainteresowanie pewnymi stereotypowymi czynnościami, na przykład w przypadku kobiet kosmetykami i modą, a u mężczyzn boksem czy piłką nożną.

Biorąc jednak pod uwagę większość cech charakteru, włączając w to dobór partnera, pogoń za sukcesem czy empatię, można stwierdzić, że kobiety i mężczyźni są na pewno z tej samej planety.

Oczywiście naukowcy nie sugerują, że nie ma absolutnie żadnych różnic pomiędzy płcią żeńską a męską, jednak nie są one na tyle duże, by przypisywać je jednoznacznie do danej grupy.

Przykładowo, mężczyźni, którzy są agresywni, nie muszą też być dobrzy z matematyki. Takie upraszczanie może być szkodliwe dla ludzi w związkach, którzy przyczynę swych problemów upatrują w rzekomych różnicach między płciami, a nie w indywidualnych cechach partnera.

Co więcej, taki sposób myślenia może powstrzymywać niektórych przed realizowaniem swych celów.

Najlepszym dowodem tego, iż kobiety i mężczyźni niewiele się od siebie różnią, są pary gejów i lesbijek, które mają takie same problemy, jak pary heteroseksualne.

Jednak, jak dodają autorzy badań, w innych częściach świata różnice psychologiczne pomiędzy płciami mogą być bardziej widoczne.

Komentarze do: Mężczyźni są z Ziemi, kobiety też

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz