Szukaj

Medytacja zmniejsza uczucie depresji lepiej niż leki przeciwdepresyjne

Medytacja jest tak samo skuteczna, jak leki przeciwdepresyjne w leczeniu lęku lub depresji, ale bez skutków ubocznych, co potwierdziły badania przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins University, opublikowane w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Badania nad medytacją

Badanie zostało sfinansowane przez Amerykańską Agencję do Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej. Naukowcy przeanalizowali wyniki 47 wcześniejszych, kontrolowanych badań klinicznych prowadzonych na  3515 osobach cierpiących na depresję, niepokój, bezsenność, choroby serca, chroniczny ból, stres i inne problemy zdrowotne. We wszystkich próbach badanych medytacja uważności zostały porównane do placebo albo do innych zabiegów. Medytacja  składała się z regularnej praktyki, często 30 do 40 minut dziennie, osoby pozostałe były świadome ich otoczenia (takich jak dźwięki), myśli i emocji, bez tworzenia przywiązania do ich wyników. Było to przeciwieństwo do praktyk koncentracyjnych, w których osoba koncentruje się na jednej myśli lub działalności (np. śpiewanie lub patrzenie na świecę), z wyłączeniem wszystkich innych myśli.

"Wielu ludzi uważa, że medytacja oznacza tylko siedzenie w ciszy i nie robienie niczego więcej, "postwierdził badacz Madhav Goyal." To nieprawda. Jest to aktywny trening umysłu w celu zwiększenia świadomości oraz różne programy medytacyjne, co pozwala na  podejście do pacjenta na różne sposoby."

Zgodnie z National Institutes of Health, mniej więcej 9 procent mieszkańców USA medytowało przynajmniej raz w roku 2007, natomiast o 1 procent stwierdził, że używał medytacji jako leczenia.

Efekt podobny do leków

Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy przeszli osiem tygodni praktyki  medytacji  zwiększyły swoją  uważność i doświadczyły redukcji 5 do 10 procent w porównaniu do objawów lękowych  w grupach gdzie podawano  placebo. W nich bowiem zauważono zmniejszenie objawów depresji o 10 do 20 procent. Badania wskazują również, że medytacja prowadzi do znacznej redukcji bólu, chociaż te wyniki nie były jednoznaczne. Niewielki lub żaden wpływ stwierdzono w innych obszarach przewlekłego zdrowia badanych, takich jak uwaga, sen, waga lub uzależnienia.

"Nasza ocena sugeruje, że istnieją umiarkowane dowody  korzyści dla osób z lękami, depresją i chronicznym bólem, " powiedział Goyal. " Nie są znane szkody wypływające z medytacji, a medytacja nie wywołuje żadnych znanych skutków ubocznych. Można też praktykować medytację wraz z innymi metodami leczenia."

Medytacja dla własnego dobra

Wyniki sugerują, że  medytacja może być przydatna jako zamiennik lub uzupełnienie do leków dla wielu chorób przewlekłych, Allan Goroll z Harvard Medical School oraz Massachusetts General Hospital napisał w artykule redakcyjnym : "Wyniki tych badań powinny być przedmiotem rozmów, które powinny  zaangażować także media, ponieważ to one odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu postaw pacjentów wobec opieki zdrowotnej i popytu na usługi , " napisał Goroll. Badacz Goyal wezwał również do służby zdrowia  do edukacji pacjentów na temat korzyści płynących z medytacji. "Lekarze powinni być przygotowani do rozmowy z pacjentami na temat roli, jaką może mieć medytacja w rozwiązywaniu psychologicznego stresu, szczególnie, gdy objawy są łagodne, " powiedział. Medytacja nie jest panaceum, Goyal ostrzegał :" Trzeba zrozumieć, że medytacja nie została użyta w leczeniu wszelkich problemów zdrowotnych. Jest to raczej droga, dzięki której   zwiększamy naszą świadomość i uzyskujemy wgląd w nasze życie. Najlepszym powodem do medytacji jest zwiększenie wglądu w swoje życie, co jest chyba dobre dla każdego. "

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Medytacja zmniejsza uczucie depresji lepiej niż leki przeciwdepresyjne

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz