Szukaj

Ludzie mogą poczuć twój neurotyzm

Podziel się
Komentarze0

Aby kogoś poznać, wymagana jest przynajmniej mała rozmowa z tą osobą. Ale nowe badanie sugeruje, że można dostać podpowiedź na temat czyjejś osobowości dzięki jej lub jego zapachowi. Uczestnicy badania oceniali, z pewnym stopniem prawidłowości, jak rozrywkowi, zalęknieni albo dominujący byli ludzie, jedynie wąchając ich ubrania. Badanie to jest pierwszym, które skupiło się nad znalezieniem odpowiedzi na pytanie, czy cechy osobowści możemy określić poprzez zapach ciała.Mimo że odpowiedzi nie były idealne, jeśli chodzi o zgodność oceny sędziów oraz samooceny „świnek doświadczalnych”, to jednakże badanie to sugeruje, że kiedy powstaje pierwsze wrażenie, bierzemy pod uwagę również zapach danej osoby, poza wszystkimi wizualnymi i dźwiękowymi wskazówkami na temat jej cech osobowości, jak podają badacze.

Wyrażamy się nie tylko przez nasz wygląd, ale również przez to, w jaki sposób pachniemy, mówi badaczka Agnieszka Sorokowska, doktorantka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Badanie to zostanie opublikowane w następnym wydaniu European Journal of Personality.

Agnieszka Sorokowska wraz z kolegami poprosili trzydzieści kobiet oraz trzydziestu mężczyzn o noszenie białego bawełnianego t-shirta przez trzy kolejne noce. Uczestnicy nie mogli używać zapachów, dezodorantów ani mydła, nie mogli pić ani jeść żadnego pachnącego jedzenia w czasie badania. Uczestnicy również zostali poddani testowi osobowości.

Następnie koszulki od „dawców zapachu” zostały zebrane i oceniane przez 100 kobiet i 100 mężczyzn. Oceniających poproszono o powąchanie koszulek, umieszczonych w nieprzezroczystych plastkiowych torbach, oraz ocenienie pięciu cech osobowości dawców zapachu, w skali od 1 do 10. Każdy sędzia miał sześć koszulek do oceny, a każda koszulka była oceniana przez 20 sędziów.


Oceny sędziów zgadzały się z samooceną dokonaną przez samych dawców dla trzech cech osobowości: ekstrowersja (rozrywkowość i towarzyskość), neurotyzm (tendencja do lęku i smutku), a także dominacja (parcie na bycie liderem).

Oczywiście, dopasowania te nie były prefekcyjne. Ale oceniający oceniali poziom ekstrowersji oraz neurotyzmu poprzez zapach prawie tak samo dokładnie, jak uczestnicy w innym badaniu oceniali cechy osobowość na podstawie nagrań wideo z zachowaniami ludzi, opowiada Agnieszka Sorokowska.

Ocena dominacji była najbardziej dokładna w przypadku, kiedy osoba oceniająca wąchała zapach kogoś przeciwnej płci, a to sugeruje, że takie osądy są wyjątkowo ważne, kiedy przychodzi wybrać partnera, stwierdza badaczka.

Ekstrowersja, neurotyzm oraz dominacja – to wszystko są to cechy, które mogą, w pewnym wymiarze, być wyrażone fizycznie, włączając w to emocje. Na przykład, ludzie, którzy są neurotyczni, mogą się bardziej pocić, kiedy doświadczają stresu, a to może zmieniać bakterie pod ich pachami i sprawiać, że inaczej pachną, dodaje jeszcze Agnieszka Sorokowska.

Cechy osobowości mogą być również związane z wydzielaniem hormonów, które mogą wpłynąć na czyjś zapach. Ludzie, którzy są wysoce dominujący, mogą mieć wyższy poziom testosteronu, a to z kolei może zmieniać zapach ich gruczołów potowych.

Badania te są wstępne na razie, i oczywiście potrzebne są jeszcze bardziej głębokie i dodatkowe badania, które pozwolą potwierdzić – bądź nie – uzyskane tutaj rezultaty.

Nie jest jasne, czy te same powiązania można by odnaleźć w innych kulturach, które znane są z tego, że mają słabszy zapach ciała, dodaje jeszcze Agnieszka Sorokowska.

Komentarze do: Ludzie mogą poczuć twój neurotyzm

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz