Szukaj

Ludzie mają więcej empatii dla dręczonych psów niż dla ludzi

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie Northeastern University pokazuje, że ludzie mają często więcej empatii dla dręczonych szczeniąt i dorosłych psów, niż dla niektórych dorosłych przedstawicieli swojego gatunku. Wyniki przedstawiono na 108 spotkaniu naukowym American Sociologial Association.Prof. Jack Levin, autor badania, wyjaśnia, iż rezultaty jego prac przedstawiają bardzo złożoną sytuację, w której znaczenie ma wiek i gatunek ofiary. Co ciekawe, to właśnie wiek jest najważniejszym czynnikiem.

Prof. Levin mówi: - Dorośli ludzie jako ofiary zbrodni doświadczają mniej współczucia niż szczenięta, dorosłe psy i ludzkie dzieci. Może to oznaczać, że dorosły pies jest postrzegany jako zależny i wrażliwy, zupełnie tak samo jak szczenię.

W swoim badaniu prof. Levin i jego współpracownik prof. Arnold Arluke wzięli pod uwagę opinie 240 kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat.


Uczestnikom dano do przeczytania trzy fikcyjne artykuły na temat pobicia 6-letniego psa, szczeniaka, dorosłego ok. 30 roku życia i rocznego niemowlęcia. Historie były identyczne, poza tożsamością pobitej ofiary.

Po przeczytaniu uczestników poproszono o ocenę empatii dla każdej z nich.

Prof. Levin mówi: - Zaskoczyła nas interakcja wieku i gatunku. Dorośli ludzie są postrzegani jako ci, którzy potrafią się sami bronić, natomiast dorosłe psy są po prostu większymi szczeniakami. Co ciekawe, różnica w empatii dla szczenięcia i dla niemowlęcia praktycznie nie istniała.

Badanie to skupiło się na psach i ludziach, ale obydwaj uczeni uważają, że wyniki byłyby takie same dla kotów, gdyż te także są zwierzętami rodzinnymi. Poza tym ludzie często przypisują kotom stuprocentowo ludzkie cechy.

Komentarze do: Ludzie mają więcej empatii dla dręczonych psów niż dla ludzi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz