Szukaj

Lenie żyją dłużej?

Podziel się
Komentarze0

Czy zachowanie wpływa na długość życia? Takie pytanie postawili sobie badacze z Uniwersytetu w Zurychu w Szwajcarii. Aby na nie odpowiedzieć, posłużyli się myszami domowymi Mus musculus, o których wiadomo, że żyją dłużej niż inne. Gryzonie te są nosicielami szczególnego odcisku genetycznego, zwanego haplotypem t.Haplotyp t jest zbiorem alleli usytuowanych na chromosomie 17, które generalnie są przekazywane całemu potomstwu.

Samice heterozygotyczne, to znaczy te, które posiadają tylko jedną kopię tego haplotypu, mają długość życia o 30% większą niż inne. Natomiast obecność tego haplotypu nie wpływa na długość życia samców.

Badanie opublikowano w Plos One.

Naukowcy obserwowali 41 samic i tyle samo samców. Każda grupa zawierała 20 myszy domowych normalnych i 21 myszy heterozygotycznych z haplotypem t.


Charaktery gryzoni oceniono w testach na zachowanie, które badały ich ciekawość świata, poziom aktywności, umiejętność przystosowywania się i odwagę między innymi.

Rezultaty wykazały, że samice-nosicielki haplotypu t są mniej aktywne, jedzą mniej i są mniej odważne niż pozostałe. Jak wyjaśniają badacze, te cechy charakteru mogą oddziaływać pozytywnie na spodziewaną długość życia tych samic.

Są one ostrożniejsze i łatwiej unikają drapieżników, na przykład. Poza tym nie marnują niepotrzebnie energii, a więc chronią swój organizm.

Wiele pytań pozostaje jednak bez odpowiedzi. Na przykład, nie wiemy dlaczego samce-nosiciele haplotypu t nie mają tych cennych cech charakteru. Dlaczego embriony homozygotyczne, noszące dwie kopie haplotypu t, nie przeżywają.

Zdaniem autorów badania dzieje się tak, ponieważ minimum odwagi jest niezbędne do życia: żeby mysz mogła się odżywiać i rozmnażać, nie może być całkowicie leniwa i tchórzliwa.


Komentarze do: Lenie żyją dłużej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz