Szukaj

Łańcuch przemocy i agresja u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Dzieci wystawione na etniczną i polityczną przemoc na Bliskim Wschodzie są bardziej agresywne niż ich rówieśnicy z rejonów, gdzie panuje względne bezpieczeństwo oraz spokój. Badanie przeprowadzone z funduszy Narodowego Instytutu Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka (NICHD) wykazało, że im młodsze jest dziecko, tym siła, z jaką wpływa na nie „łańcuch przemocy,” jest większa.„Łańcuch przemocy,” zapoczątkowany przez polityczne i etniczne konflikty, przekłada się na przemoc w społecznościach, szkołach i rodzinach, a kończy na agresywnym zachowaniu dziecka.

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Palestyny i Izraela przebadał ponad 1500 dzieci i ich rodziców, przy czym wywiady odbywały się przez 3 lata.

Badanie objęło 451 rodzin żydowskich i 450 rodzin arabskich z Izraela oraz 600 rodzin arabskich z Palestyny.

Pierwszy z wywiadów przeprowadzony został, gdy jedna trzecia dzieci była w wieku 8 lat, jedna trzecia w wieku 11 lat i jedna trzecia w wieku 14 lat.


Uczestników badania pytano m.in. o to jak często zdarzało się, że ktoś z ich znajomych został ranny w wyniku wojennej potyczki, ile czasu spędzali w schronie, jak często byli świadkami rzeczywistej przemocy, jaki jest poziom przemocy w ich szkole i rodzinie.

Dzieci określały jak często w danym roku same przejawiały przemoc – popchnęły kogoś, uderzyły, dusiły czy wzięły sobie czyjąś własność bez pytania.

„Zauważyliśmy, że z biegiem czasu kontakt z przemocą zwiększa u dzieci ilość własnych agresywnych zachowań.” - wypowiedział się jeden z psychologów, Paul Boxer. „Nasze wyniki są istotne dla zrozumienia w jaki sposób polityczne konflikty rozszerzają się na codzienne życie rodzin i dzieci.”

Rezultaty badania wykazały, że najbardziej podatne na „łańcuch przemocy” są dzieci najmłodsze.

Według danych z wywiadów, najczęstszy kontakt z przemocą miały dzieci palestyńskie, choć dzieci żydowskie częściej doświadczały sytuacji strachu i poczucia zagrożenia własnego bezpieczeństwa. Dzieci z Palestyny przejawiały najsilniejsze agresywne zachowania, przy czym większy poziom przemocy cechował chłopców niż dziewczynki.

Komentarze do: Łańcuch przemocy i agresja u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz