Szukaj

Kruk posługuje się dziobem, aby wskazywać przedmioty

Podziel się
Komentarze0

Publikując swoje prace w naukowym Nature Communications, badacze austriaccy i niemieccy wykazują, że kruki, na obraz ludzi i czasami wielkich małp, są zdolne do abstrakcyjnego myślenia. Innymi słowy, kruki są w stanie pokazywać przedmioty swoim pobratymcom, wskazując na nie dziobem.Między 9 a 12 miesiącem, zanim zaczną mówić, niemowlęta potrafią pokazywać palcem przedmioty, na które chcą zwrócić czyjąś uwagę. Gest pokazywania, punkt wyjścia dla posługiwania się symbolami, kamień milowy w rozwoju mowy, jak uważają naukowcy.

W parku narodowym Kibale, w Ugandzie, zaobsewowano szympansy pokazujące miną swoim partnerom w którą część ciała chcą, żeby je podrapać. Ale okazuje się, że ten typ abstrakcyjnej kompetencji nie jest zarezerwowany jedynie dla naczelnych.

Simone Pika z Instytutu Max Plank (wydział ornitologiczny), w Seewiesen, a także Thomas Bugnyar z uniwersytetu w Wiedniu, zaobserwowali w rzeczywistości, że wielkie kruki Corvus corax posługują się również tego typu gestami.

Zobacz również:Przez dwa lata, badacze ci studiowali zachowania niegłosowe dzikich zwierząt z parku zwierzęcego w Cumberland w Grunau w Austrii.

Ptaki te posługiwały się swoimi dziobami jak palcem, aby pokazać albo zaproponować przedmioty, takie jak kamienie, mech, gałęzie, swoim współbratymcom, generalnie swoim partnerom seksualnym. Którzy, najczęściej, odpowiadali pozytywnie i interesowali się pokazanym przedmiotem.

Dwa kruki wchodzą więc ze sobą w interakcje, na przykład, dziobiąc albo manipulując wspólnie danym przedmiotem. To nowe badanie pokazuje, że takie gesty z całą pewnością wyewoluowały pośród gatunków prezentujących wysoki stopień zdolności do współpracy.

Badania nad gestami długo odnosiły się do kompetencji komunikacyjnych u naczelnych jedynie. Tajemnice pochodzenia ludzkiego języka, jednakże, nie mogą być rozwiązane o ile nie zainteresujemy się również kompleksowością systemów komunikacji u innych grup zwierząt, podsumowuje Simone Pika z Instytutu Max Plank.

Komentarze do: Kruk posługuje się dziobem, aby wskazywać przedmioty

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz