Szukaj

Krem do twarzy - przydatny kamuflaż w krępujących sytuacjach

Osoby bardzo nieśmiałe często mają ochotę stać się niewidzialne w kłopotliwych sytuacjach. Takie są wyniki ostatnich badań, opublikowanych w przeglądzie Psychological Science i cytowanych przez portal internetowy Medical Xpress. Osoby, które często tracą pewność siebie i czują się zakłopotane, na ogół wybierają produkty zasłaniające w jakiś sposób twarz, tak aby zakamuflować własne skrępowanie.- Poprzednie badania udowodniły, że osoby zażenowane starają się za wszelką cenę uniknąć wystawienia na widok publiczny - wyjaśnia główny autor badań, Ping Dong, doktorant z University of Toronto. - Jednak bardzo niewiele prac dotyczyło tego, w jaki sposób osoby te mogą stawić czoła swojemu zakłopotaniu.

Ping Dong i jego koledzy z University of Hong Kong przeprowadzili pierwszy tego typu eksperyment, podczas którego poprosili niektórych ochotników o opisanie jakiejś krępującej sytuacji z ich przeszłości, podczas gdy pozostali przedstawiali jedynie swój typowy dzień. Następnie każdy z uczestników oceniał różne typy okularów przeciwsłonecznych.

    
Kremy i okulary

Rezultaty tych prac wykazały, że osoby, które opowiadały swoje żenujące przeżycia, preferowały duże, ciemne okulary, dobrze zakrywające ich twarze.
   
Uczestnicy wybierali także produkty kryjące, takie jak regenerujące kremy do twarzy. Dalsze badania wykazały, że osoby te, po użyciu kremów do twarzy, były mniej zażenowane, gdy ponownie przeżywały krępujące momenty. Były też bardziej otwarte na interakcje społeczne.
   
Inaczej było w przypadku okularów przeciwsłonecznych - okazało się, że nie łagodzą one uczucia skrępowania.
   
- Wydaje się, że osoby, które codziennie używają kosmetyków, są bardziej tolerancyjne wobec potencjalnie krępujących sytuacji - twierdzi Ping Dong.
   
Otrzymane rezultaty muszą jeszcze zostać zweryfikowane, gdyż wszyscy uczestnicy eksperymentu to mieszkańcy Hongkongu, różnice kulturowe mogły więc wpłynąć na wyniki badań.

Komentarze do: Krem do twarzy - przydatny kamuflaż w krępujących sytuacjach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz