Szukaj

Kłamstwo a presja czasu

Podziel się
Komentarze0

Każdy z nas od czasu do czasu kłamie i nie ma znaczenia, że doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie powinniśmy. Kłamstwa dopuszczamy się z różnorakich powodów – potrzeby akceptacji, chęci zachowania własnej wysokiej samooceny czy możliwości uniknięcia kłopotów.Jak pokazuje badanie opublikowane w Psychological Science, autorstwa naukowców z Uniwersytetu Amsterdam oraz Uniwersytetu Ben-Gurion w Negev, czas również stanowi istotny czynnik.

W specjalnie zaprojektowanym eksperymencie badani mieli za zadanie trzy razy rzucić kością i powiedzieć jaki wynik wypadł przy pierwszym rzucie.

Im wyższy był wynik, tym więcej pieniędzy otrzymywali za rzut. Dodatkowo, naukowcy nie widzieli rzutu kością, dlatego opierali się całkowicie na raporcie słownym samych graczy.

W jednym z warunków eksperymentalnych, część osób biorących udział w badaniu miała jedynie 20 sekund, by powiedzieć jaki wynik wypadł z ich pierwszego rzutu, z kolei odpowiedzi reszty grupy nie były ograniczone czasowo.


Jak pokazały wyniki, wielu graczy kłamało co do wyniku, jednak ci, którym dano 20 sekund na odpowiedź, kłamali częściej i mocniej zawyżali wynik rzutu.

„Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że kłamstwo jest złe, potrzebują jedynie więcej czasu, by to sobie uświadomić,” powiedział Shaul Shalvi, jeden z autorów eksperymentu.

Badanie to udowadnia również, że z redukcji oszustwa i większej szczerości wypływają dodatkowe korzyści w relacjach partnerskich i koleżeńskich, a to z kolei przekłada się na lepsze mentalne i fizyczne zdrowie.

„Ostatnie raporty wskazują, że Amerykanie kłamią średnio 11 razy w tygodniu. Chcieliśmy sprawdzić, czy większa szczerość mogłaby pozytywnie wpłynąć na zdrowie,” dodała dr Anita E. Kelly.

Jedna z części w.w. badania wykazała, że ludzie potrafią świadomie kontrolować ilość swych kłamstw, a szczerość istotnie polepsza stan ich zdrowia.

Komentarze do: Kłamstwo a presja czasu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz