Szukaj

Jeżeli tego nie szukasz, prawdopodobnie tego nie dostrzeżesz

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli pracujesz nad czymś na komputerze i nagle słoń przepłynie przez twój monitor, jak myślisz, zauważysz go czy nie? Większość ludzi pomyśli, że tak, ale badania udowadniają, że kiedy skupiamy się nad trudnym zadaniem, tego typu rzeczy umykają naszej uwadze. Artykuł opublikowano w Psychological Science.Zjawisko to jest określane nieuważną ślepotą (niewidzenie pozauwagowe).

Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie odkryli, że nawet doświadczeni badacze, sprawnie poruszający się w swojej dziedzinie, są także podatni na nieuważną ślepotę w trakcie wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Dr Trafton Drew z BWH, główny autor badania, mówi: - Kiedy angażujemy się w trudne zadanie, nasza uwaga może sprawiać, że niektóre bodźce przemykają niezauważone tuż przed naszym nosem.


Naukowcy zaprosili do badania 24 doświadczonych radiologów i poprosili ich o wykonanie zadania na wykrywanie guzków płuc.

Radiologom zaprezentowano 5 skanów zawierający przeciętnie 10 guzków. Goryl, 48 razy większy niż przeciętny guzek, został wprowadzony w ostatni skan. Okazało się, że 83% radiologów go nie zauważyło.

Naukowcy postanowili więc prześledzić ruchy oczu radiologów, aby sprawdzić, dlaczego większość z badanych ekspertów przegapiła goryla, patrząc prosto na niego.

Jeremy Wolfe, psycholog z BWH, wyjaśnia: - Radiolodzy nie zauważyli goryla nie dlatego, że go nie widzieli, ale dlatego, że ich mózgi były skupione na czymś innym.

Badanie to pokazuje, że to, na czym się skupiamy, staje się centrum naszego świata i określa, co widzimy, a czego nie możemy zobaczyć. Nawet eksperci widzą tylko to, czego szukają i często są nieświadomi nieoczekiwanego.

Komentarze do: Jeżeli tego nie szukasz, prawdopodobnie tego nie dostrzeżesz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz