Szukaj

Jedzenie w biurze powoduje stres?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszego badania, spożywanie posiłków w miejscu pracy ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki dla pracowników. Decyzja o zjedzeniu swojego obiadu przy biurku przed ekranem komputerowym, albo o wyjściu do restauracji z kolegami z biura, ma rzeczywiste konsekwencje dla zdrowia umysłowego i fizycznego zatrudnionych, jak stwierdzili badacze z Uniwersytetu Humboldt w Berlinie.Wyniki swoich analiz opublikowali w magazynie Plos One.

Naukowcy pracowali z grupą 32 kobiet, które podzielili na dwa obozy: w pierwszym, każda kobieta samotnie zjadła na obiad danie przetworzone, w swoim biurze i w ściśle określonym czasie (od 15 do 20 minut). Natomiast w drugim obozie uczestnikom dano możliwość skorzystania z długiej przerwy, aby mogli wspólnie biesiadować we włoskiej restauracji.

Po posiłku uczestniczki poddano testom laboratoryjnym na emocje i na wydolność intelektualną.

Po pierwsze okazało się, że kobiety po posiłku w restauracji były bardziej rozluźnione. Po drugie, ta sama grupa wypadła gorzej w teście intelektualnym – im dłuższy był wspólny posiłek, tym gorsze były rezultaty testu.


Według naukowców, takie rozluźnienie umysłowe jest dobre dla pracowników, jeżeli po posiłku czeka na nich zadanie na kreatywność. Natomiast pracownicy, którzy po posiłku mają oddać się zadaniom wymagającym staranności i uważności, takim jak obliczenia statystyczne, powinni jadać przed swoim komputerem.

Co nie zmienia faktu, że rezultaty tego badania już teraz zostały skrytykowane.

Na przykład dr Gilles Fromentin z AgroParisTech we Francji, ubolewa: - Uczestnicy zostali umieszczeni w sytuacjach, w których było dużo różniących się czynników. Ciężko więc wyizolować z nich element, który na krótką metę powodowałby stres czy spadek wydolności intelektualnej.

Inne badanie, które przeprowadził Instytut Gallupa w USA, pokazało, że dobre relacje z miejsca pracy, wspomagane na przykład wspólnymi posiłkami pracowników w porze obiadowej, mają pozytywny efekt na ich wydolność.

Komentarze do: Jedzenie w biurze powoduje stres?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz