Szukaj

Jedzenie w biurze powoduje stres?

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszego badania, spożywanie posiłków w miejscu pracy ma zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki dla pracowników. Decyzja o zjedzeniu swojego obiadu przy biurku przed ekranem komputerowym, albo o wyjściu do restauracji z kolegami z biura, ma rzeczywiste konsekwencje dla zdrowia umysłowego i fizycznego zatrudnionych, jak stwierdzili badacze z Uniwersytetu Humboldt w Berlinie.Wyniki swoich analiz opublikowali w magazynie Plos One.

Naukowcy pracowali z grupą 32 kobiet, które podzielili na dwa obozy: w pierwszym, każda kobieta samotnie zjadła na obiad danie przetworzone, w swoim biurze i w ściśle określonym czasie (od 15 do 20 minut). Natomiast w drugim obozie uczestnikom dano możliwość skorzystania z długiej przerwy, aby mogli wspólnie biesiadować we włoskiej restauracji.

Po posiłku uczestniczki poddano testom laboratoryjnym na emocje i na wydolność intelektualną.

Po pierwsze okazało się, że kobiety po posiłku w restauracji były bardziej rozluźnione. Po drugie, ta sama grupa wypadła gorzej w teście intelektualnym – im dłuższy był wspólny posiłek, tym gorsze były rezultaty testu.

Zobacz również:Według naukowców, takie rozluźnienie umysłowe jest dobre dla pracowników, jeżeli po posiłku czeka na nich zadanie na kreatywność. Natomiast pracownicy, którzy po posiłku mają oddać się zadaniom wymagającym staranności i uważności, takim jak obliczenia statystyczne, powinni jadać przed swoim komputerem.

Co nie zmienia faktu, że rezultaty tego badania już teraz zostały skrytykowane.

Na przykład dr Gilles Fromentin z AgroParisTech we Francji, ubolewa: - Uczestnicy zostali umieszczeni w sytuacjach, w których było dużo różniących się czynników. Ciężko więc wyizolować z nich element, który na krótką metę powodowałby stres czy spadek wydolności intelektualnej.

Inne badanie, które przeprowadził Instytut Gallupa w USA, pokazało, że dobre relacje z miejsca pracy, wspomagane na przykład wspólnymi posiłkami pracowników w porze obiadowej, mają pozytywny efekt na ich wydolność.

Komentarze do: Jedzenie w biurze powoduje stres?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz