Szukaj

Jedzenie pod wpływem emocji sprzyja przybieraniu na wadze

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy badający kwestie odżywiania zainteresowali się emocjami towarzyszącymi jedzeniu, a dokładniej mówiąc, jedzeniem pod wpływem nagłych emocji oraz jego powiązaniu z przybieraniem na wadze. Wydaje się bowiem, że jedzenie pod wpływem negatywnych uczuć sprzyja odkładaniu się dodatkowych zbędnych kilogramów. Wiedzieliśmy wcześniej, że taki efekt wiąże się z depresją, teraz możemy do listy dorzucić jedzenie pod wpływem złych emocji.Tak przynajmniej wynika z badania opublikowanego w American Journal of Clinical Nutrition.

Prace oparto na danych zebranych na temat 35 641 dorosłych Francuzów, którzy wzięli udział w badaniu NutriNet-Sante.

Wniosek jest jasny: czynniki psychologiczne wpływają na nadwagę i otyłość.

Według kwestionariusza danego uczestnikom badania do wypełnienia, 52% kobiet je pod wpływem emocji, w nerwach, w poczuciu osamotnienia albo w smutku. Tę samą tendecję przejawia zaledwie 20% mężczyzn.

Osoby, które „właśnie są na diecie”, charakteryzują się znacznie większą tendencją do jedzenia pod wpływem emocji niż te, które „kiedyś były na diecie”, co przekłada się odpowiednio na 71% i 58%.


Sandrine Peneau, która koordynowała badanie, mówi: - Ale nawet jeśli ludzie, którzy nigdy nie byli na diecie, mają mniejsze tendencje do emocjonalnego jedzenia generalnie, to ci spośród nich, którzy tak robią, najczęściej mają nadwagę.

Pośród kobiet, które nigdy nie stosowały diety, panie będące bardzo podatne na emocjonalne jedzenie, są też o 5 razy bardziej zagrożone nadwagą niż te, które nie jedzą pod wpływem emocji. Ryzyko jest również 3 razy większe u kobiet, które stosowały już dietę, a także o 2,6 razy większe u tych, które aktualnie są na diecie.

Mężczyźni są mniej wrażliwi na emocjonalne jedzenie. Poza tym, powiązanie między nadwagą a emocjonalnym jedzeniem nie zmienia się u nich w zależności od diety. W przypadku mężczyzn, ryzyko nadwagi jest po prostu 2 razy większe dla tych, którzy jedzą pod wpływem emocji w porównaniu do tych, którzy tego nie robią.

Komentarze do: Jedzenie pod wpływem emocji sprzyja przybieraniu na wadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz