Szukaj

Jakość twojego małżeństwa zależy od klimatu rodzinnego w wieku nastoletnim?

Doświadczanie pozytywnego rodzinnego klimatu, kiedy mamy „naście” lat, może być powiązane z jakością naszych związków w późniejszym życiu, jak pokazują badania opublikowane w Psychological Science. Naukowcy wykazali już długoterminowe skutki agresji i rozwodów poprzez pokolenia, ale do pozytywnego klimatu rodzinnego przywiązywano jednak o wiele mniejszą wagę.Teraz, dr Robert Ackerman z University of Texas w Dallas chciał przekonać się, czy dobre interpersonalne zachowania w rodzinie również mogą wpływać długoterminowo na związki w przyszłości.

Badacze przestudiowali dane na temat uczestników projektu Iowa Youth and Families Project. Interakcje rodzinne oceniono, kiedy uczestnicy byli w siódmej klasie.

Rozpatrzono pięć czynników pozytywnego zaangażowania: reakcja słuchacza, asertywność, zachowania prospołeczne, skuteczna komunikacja, ciepłe wsparcie.

Okazało się, że uczestnicy, który doświadczali najwięcej pozytywnego zaangażowanie w rodzinie, wykazywali także więcej pozytywnego zaangażowania we własne małżeństwa 17 lat później.


Co ciekawe, także ich małżonkowie wykazywali się większym pozytywnym zaangażowaniem. Obydwie strony również wykazywały się mniejszą wrogością wobec siebie.

Większe poziomy pozytywnego zaangażowania na łonie rodziny w okresie nastoletnim przepowiadają także większe zadowolenie w związku dla obydwojga partnerów.

Na poziomie podstawowym, odkrycia sugerują, że istnieje powiązanie między klimatem rodzinnym w wieku nastoletnim a jakością małżeństwa w życiu późniejszym. Fakt, że wpływ ten rozciąga się również na współmałżonków, jest najbardziej interesujący.

Klimat rodzinny może po prostu wpływać na to, iż ludzie szukają partnerów, którzy pochodzą z takich samych środowisk, przypuszczają badacze.

Wyniki tych prac są zresztą zgodne z modelem DEARR (ang. Development of Early Adult Romantic Relationships), który sugeruje, że wczesne doświadczenia rodzinne są związane z rozwojem związków danej osoby w dorosłości.

Komentarze do: Jakość twojego małżeństwa zależy od klimatu rodzinnego w wieku nastoletnim?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz