Szukaj

Jakie jest pochodzenie pocałunku?

Instynktowny czy kulturowy? Pocałunek nie przestaje intrygować. W swoim dziele “Wiedza o pocałunku: co nam ujawniają nasze usta” (The Science of Kissing: What Our Lips Are Telling Us), pani Sheril Kirshenbaum z Uniwersytetu Stanu Teksas w Austin, próbuje wyjaśnić pochodzenie tego zwyczaju, zaadoptowanego przez większą część ludzkiej populacji.


Jeśli więc całowanie jest powszechną praktyką w 90% kultur na całym świecie, źródło i przyczyny takiego zachowania są jeszcze niewyjaśnione. Aby więc nieco uchylić rąbka tajemnicy, Sheril Kirshenbaum, amerykańska badaczka, analizuje i krzyżuje różne typy badań: historyczne, socjologiczne, neurologiczne, a nawet zoologiczne.

W swojej podróży po historii kultur, Sheril Kirshenbaum, wywodzi źródło pocałunku z prymitywnej czynności obwąchiwania. Niektórzy antropolodzy przypuszczają w rzeczywistości, iż pierwsi ludzie praktykowali już, jako powitanie, ocieranie się nosami. Czynność ta, polegająca na wdychaniu zapachu drugiego człowieka, miała na celu wzajemne sprawdzenie stanu zdrowia.


Przyczyny socjalne i sentymentalne

O wiele później, w 1500 roku przed naszą erą, po raz pierwszy wspomniano o pocałunku. Wzmiankę tę zawdzięczamy indyjskim tekstom literackim, opowiadającym historię kochanków, którzy „dotykają się ustami”, albo przywołującym historię starego prawa hinduskiego, które krytykowało mężczyznę „pijącego wodę z ust niewolnika”.

Historia ma dalszy ciąg w V wieku przed naszą erą, w opowiadaniach Greka Herodota. Ten z kolei przywołuje Persów, dla których pocałunek był ściśle związany z hierarchią. W tej epoce, pocałunek usta - usta był zarezerwowany dla osób o tym samym statucie socjalnym, podczas gdy ludzie niżsi rangą musieli całować ziemę albo stopy swoich zwierzchników. Od tej pory, literatura oraz sztuka zachodu przedstawiają pocałunek w tysiącach postaci.

Jak uważa Sheril Kirshenbaum, ocenia się, iż ponad 6 000 000 000 ludzi całuje regularnie swoich pobratymców, z powodów socjalnych albo sentymentalnych. Jeśli chodzi o intencje, które kryją się za tą praktyką, badania pokazują pewną rozbieżność między intencjami kobiet i mężczyzn. Zdaniem Sheril Kirshenbaum, mężczyźni mają tendencję do uważania pocałunku za środek prowadzący do celu (w oczekiwaniu na coś więcej), podczas gdy kobiety większą wagę przywiązują do znaczenia samego takiego gestu.

Komentarze do: Jakie jest pochodzenie pocałunku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz