Szukaj

Jakie dźwięki stymulują twoją kreatywność?

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli masz zwyczaj chodzenia do zatłoczonych kawiarni, aby pracować, jest to głęboko uzasadnione: praca w hałasie z tła stymuluje twoją kreatywność, o czym być może nie wiedziałeś, ale podświadomie wykorzystywałeś. Tak wynika z badania przedstawionego w New York Times.Seria przeprowadzonych eksperymentów, które skupiały się nad wpływem hałasu na kreatywne myślenie, pozwoliła naukowcom w University of Illinois na wyciągnięcie konkluzji: pewien poziom hałasu z otoczenia, charakterystycznego dla uczęszczanych kawiarni albo salonów, w których telewizor nigdy nie jest wyłączany, prowadzi do wydolności i kreatywności większej niż w przypadku względnego spokoju.


Korzystny poziom hałasu określono na ok. 70 decybeli, a względny spokój na ok. 50 decybeli.

Eksperymenty przeprowadzono na studentach, których poproszono o wymyślenie nowych produktów. W momencie zastanawiania się, uczestnicy byli wystawieni na różne poziomy hałasu.

Naukowcy zastrzegają od razu: - Hałas działa korzystnie jedynie w przypadku zadań na kreatywność. W przypadku zadań, które wymagają wielkiej koncentracji (poprawa pracy domowej albo wypełnienie deklaracji PIT), lepiej jest wyłączyć wszystko, co może nam przeszkadzać i nas rozpraszać.

Inne metody na poprawę kreatywności? Bądź sarkastyczny, marz, wstawaj wcześnie, bierz często prysznic.

Komentarze do: Jakie dźwięki stymulują twoją kreatywność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz