Szukaj

Jaka jest twoja idealna waga? Odpowiedź zależy od tego, co widzisz

Podziel się
Komentarze0

Przedstawianie konkretnych typów sylwetki i wiązanie wyglądu z osiąganiem sukcesu wpływa na gusta kobiet co do wyglądu. Według opublikowanego w magazynie PLOS ONE badania, na kobiece preferencje dotyczące idealnej wagi mogą mieć wpływ ich własne obserwacje i przekonanie, że jakiś typ sylwetki ułatwia osiągnięcie sukcesu. Jego autorką jest Lynda Boothroyd z Durham University wraz z kolegami z Newcastle University (Wielka Brytania).Chęć posiadania konkretnych wymiarów ciała może być wynikiem przedstawiania kobietom wizerunków innych pań lub wiara, że nasz wygląd może nam pomóc w osiągnięciu celów, takich jak wysoki status lub dobry stan zdrowia.

Aby stwierdzić, który z tych dwóch czynników ma większy wpływ, naukowcy pokazali uczestniczkom badania dwa typy zdjęć: kobiety o różnej wadze w ubraniach z wyższej półki i kobiety z zaburzeniami łaknienia w szarych kostiumach gimnastycznych.

Upodobania kobiet biorących udział w badaniu został określony przed i po przedstawieniu różnych kombinacji fotografii.


Z rezultatów wynika, że oglądanie konkretnego typu sylwetki, szczupłej bądź zupełnie innej, sprawia, że podoba się nam ona bardziej. W tym przypadku, zarówno kobiety opisywane jako ambitne, jak  i ich przeciwieństwa, zachowywały się tak samo.

W mniejszym stopniu dowiedziono, że przedstawianie ambitnym paniom zdjęć kobiet z nadwagą może wywołać u nich chęć zwiększenia swojego rozmiaru. Tak samo postępowały mniej ambitne panie, bez względu na to, czy pokazywano im zdjęcia szczupłych kobiet.

Zdaniem autorów jest to dowód na skuteczność ,,diety wizualnej.”

Głównodowodzący badaniem, dr Boothroyd stwierdził, że to daje nam do myślenia, jak wielka jest potęga przedstawiania superszczupłej sylwetki. Jest to dowód, że ciągłe epatowanie szczupłością i takiż kult w mediach jest powodem kompleksów i obniżonej samooceny wielu kobiet.

Co więcej, wydaje się, że tak zwane ,,zdjęcia ostrzegawcze”, które maja pokazywać całe zło, jakie niesie ze sobą anoreksja, sprawiają, że ciągle lubimy panie o takich zabiedzonych kształtach. Zatrważającym tego przykładem jest francuska modelka Isabelle Caro, która zresztą zmarła kilka lat temu na anoreksję.
    

Komentarze do: Jaka jest twoja idealna waga? Odpowiedź zależy od tego, co widzisz

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz