Szukaj

Jak zbudować sieć wsparcia z bliskimi?

Każdy człowiek bez względu na wiek oraz status społeczny potrzebuje bliskich osób, do których będzie mógł się w razie potrzeby zwrócić. Zazwyczaj każdy z nas taki krąg przyjaciół posiada. Chociaż wraz z życiowymi zawirowaniami ilość bliskich nam osób może się pomniejszać lub powiększać.Warto zdać sobie sprawę, że aby podtrzymywać bliskie relacje lub budować nowe człowiek powinien opierać się na pewnych podstawowych strategiach. W ten sposób będzie mu łatwiej dbać o to by silne więzi przyjacielskie czy też rodzinne nie rozwiązywały się zbyt łatwo.

Priorytetowe traktowanie relacji międzyludzkich. Nie należy traktować żadnego kontaktu czy to małżeńskiego, przyjacielskiego czy też partnerskiego jak czegoś danego raz na zawsze. Powinno się poświęcać sporo czasu na bycie ze sobą. Tylko takie podejście do relacji międzyludzkich pozwala na zbudowanie satysfakcjonujących związku z drugą osobom.


Dawanie i otrzymywanie.
Pamiętaj o tym, żeby okazywać bliskim swoją miłość, wsparcie a także pomoc. W każdej bliskiej relacji to raz Ty prosisz o pomoc, a innym razem musisz być gotowy by obdarować wsparciem drugą osobę.

Respektowanie granic. Pamiętaj, że każdy człowiek ma własną przestrzeń której nie powinno się zakłócać. Nie pozwól sobie na to by dominować nad innymi, bądź partnerem.

Unikanie ciągłych narzekań. Nikt nie lubi otaczać się ponurakami, a ciągłe wysłuchiwanie żalów bywa męczące.

Umiejętność słuchania. Pamiętaj, by nie zapominać o tym co dzieje się w życiu Twoich przyjaciół.

Praca nad sobą. Pracuj nad własną uczciwością, wielkodusznością, umiejętnością dotrzymywania słowa. Wypracowanie w sobie tych umiejętności sprawia, że stajesz się lepszym człowiekiem, a także lepszym przyjacielem.

Prezentuj pozytywne spojrzenie na świat. Optymiści żyją dłużej!

Zastanów się nad relacjami w  jakich żyjesz z bliskimi Ci ludźmi. Jeżeli wiesz, że nie zawsze są one najlepsze,  zastanów się co możesz zmienić. Czasami lepiej jest zrezygnować z pewnych związków niż latami tkwić w niezdrowym układzie.

Komentarze do: Jak zbudować sieć wsparcia z bliskimi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz