Szukaj

Jak walczyć ze stereotypami i błędnymi przekonaniami?

Podziel się
Komentarze0

Tymi badaniami postanowił zająć się naukowiec z University of Western Australia, Stephan Lewandowsky. Trzeba od razu powiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie, ponieważ niektóre przesądy są już głęboko zakorzenione w ludzkiej psychice. Mimo licznych badań, ludzie często nadal dziwią się niektórym rzeczom, jak np. globalne ocieplenie, winiąc przy tym wszystkich, tylko nie siebie.Według badań, dezinformacja jest spowodowana problemem poznawczym, ponieważ łatwiej jest coś zmyślić niż dowieść czegoś. Dostarczenie dowodów wymaga więcej starań, przez co jest dla nas mniej atrakcyjne, a tutaj właśnie tworzą się mity.

Dowiedziono także, że jeżeli temat jest dla nas bardzo ważny lub gdy mamy wiele innych spraw na głowie, to łatwiej jest nam uwierzyć w to, co mówią inni.

Nawet gdy mamy dość czasu na przemyślenie jakieś informacji, to najczęściej zwracamy uwagę na to, czy to czego się dowiedzieliśmy, pasuje do informacji, które już mamy? Czy pochodzą z wiarygodnego dla nas źródła? Czy inni w to wierzą?

Dodatkowo łatwiej nam „nabrać” się na coś, co jest zgodne z naszym punktem widzenia lub z naszą kulturą i religią.


"Utrzymywanie tej dezinformacji ma dość niepokojące konsekwencje dla demokracji, bowiem ludzie mogą opierać swoje decyzje na informacjach, o których wiedzą, że są w pewnym stopniu fałszywe," mówi Lewandowsky.

Na przykład, na poziomie indywidualnym, dezinformacja o kwestiach zdrowotnych może być powodem nieuzasadnionych obaw dotyczących szczepień lub co gorsza ludzie dawać wiarę medycynie alternatywnej, co może spowodować wiele szkód.

Na poziomie społecznym, trwałe dezinformacje na tematy kwestii politycznych mogą stworzyć poważne szkody.

W skali globalnej, dezinformacja na temat zmian klimatu jest obecnie powodem opóźnionej reakcji.

Jak mówi dr Lewandowsky, są jednak nadzieje na przeciwstawienie się tego typu mitom.

Nauka o psychologii ma potencjał, aby przeciwdziałać wszystkim szkodom, poprzez edukowanie ludzi i informowanie ich o skutkach i o radzeniu sobie z dezinformacją.

Naukowiec zaproponował nawet pewne strategie mające uświadamiać ludzi o niebezpieczeństwach. Niektóre z nich zostały zapisane poniżej:

* Skup się na faktach, które są dla ciebie ważne, a nie na mitach

* Zastanów się nad tym, kogo chcesz przekonać i nad tym, jakie ta osoba żywi przekonania

* Wzmocnij swój przekaz poprzez powtarzanie


Komentarze do: Jak walczyć ze stereotypami i błędnymi przekonaniami?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz