Szukaj

Jak to się dzieje, że drobna kobieta dostaje supermocy pozwalających jej przenieść samochód?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy Laurnen Kornacki odkryła, że jej ojciec został przygnieciony przez swoje BMW 525i (wypadek miał miejsce, gdy pracował on nad naprawieniem pewnej usterki w samochodzie), 22-latka samodzielnie podniosła pojazd i wyciągnęła tatę spod niego.Zapewne niejednokrotnie słyszeliście historie o ludziach, którzy w sytuacjach zagrożenia życia doznawali przypływu nadludzkiej siły. Wszyscy zadajemy sobie jednak pytanie: w jaki sposób zwyczajna osoba jest w stanie podnieść coś, co waży więcej niż tonę?

- Wiele osób jest w stanie podnieść przedmiot cięższy sześć, siedem razy od nich samych - powiedział Michael Regnier, profesor bioenergetyki z Uniwersytetu Waszyngtońskiego - Jednak większość osób nie przeciąża się w ten sposób, częściej czynią to na przykład atleci.

 

- Strach, panika, desperacja - emocje te są w stanie wyzwolić nadludzkie siły, będące efektem woli przeżycia - powiedział Dr Javier Provencio, dyrektor wydziału neurologicznego ICU w Cleveland Clinic.

Regnier, który za młodu trudnił się podnoszeniem ciężarów, doświadczył przypływu niesamowitej siły zarówno jako atleta, jak i jako uczestnik wypadku. Około 20 lat temu, Regnier jechał autostradą do Los Angeles, gdy zauważył wywrócony samochód na poboczu. Kierowca ciągle siedział za kierownicą, więc Regnier zatrzymał się by pomóc.

To był instynkt: nie mógł zostawić tego człowieka samemu sobie. Drzwi samochodu zacięły się przez co kierowca nie mógł wydostać się z samochodu - Regnier wyrwał drzwi z zawiasami, co uwolniło człowieka z wnętrza pojazdu.

Regnier pamięta swoje ręce obolałe z wysiłku w chwili w której wyrywał drzwi, jednak nie wie co stało się z kierowcą, gdyż ten odjechał z miejsca zdarzenia, kiedy nadjechała karetka.

Wyrywanie drzwi z samochodu bądź podnoszenie pojazdów przez ludzi, wiąże się z histeryczną siłą. Istnieje jednak mało medycznych dowodów na istnienie tego zjawiska. Większość historii wiąże się z anegdotkami opowiadanymi przez znajomych.

Naukowcy wierzą, że przyczynia się do tego podniesiony poziom adrenaliny, która dodaje mięśniom mocy. Adrenalina rzeczywiście motywuje ciało do działania w przypadkach zagrożenia życia, przyspiesza bicie serca i wydolność płuc, przyspiesza przepływ krwi - wszystko to motywuje mięśnie do szybszego działania.

Kiedy adrenalina zwiększa refleks i motywuje do działania, ciało pod wpływem stresu odpowiada nadludzką siłą. Kaskady enzymów i białek odpowiadają, pozwalając ludziom na taką nadludzką aktywność.

- Bardzo ważną rolę pełnią także endorfiny - powiedział Provencio - Nasze ciała produkują endorfiny, gdy poddajemy je wysiłkowi fizycznemu, co przyczynia się do powstawania tzw. „euforii biegacza”.

Owe neuropeptydy sprawiają, że ludzie czują się lepiej i nie odczuwają bólu, co w kryzysowych sytuacjach pozwala zyskać nadludzkie zdolności oraz wykonywać zadania dla „superbohaterów”.

- Endorfiny sprawiają, że ludzki mózg jest w stanie sprostać stresującym sytuacjom. Skupiasz się na zadaniu, które musisz wykonać.

Provencio dodał  - Warto pamiętać, że ludzie, którzy dokonują tego typu wyczynów, są pod wpływem silnego stresu. Doznają „mocy”, ponieważ problem który muszą rozwiązać, dotyka ich osobiście.


Komentarze do: Jak to się dzieje, że drobna kobieta dostaje supermocy pozwalających jej przenieść samochód?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz