Szukaj

Jak rozpoznać kłamcę w ciągu 20 sekund?

Podziel się
Komentarze0

Od pierwszego osądu do zawarcia przyjaźni jest krótka droga? Według nowego badania, przeprowadzonego przez badaczy z uniwersytetu University of California w Berkeley, zajmuje nam całe dwadzieścia sekund, aby zdecydować, czy obcy jest wart zaufania.Badacze zrekrutowali 24 pary i poprosili o każdą osobę o opowiedzenie o jakiejś chwili, kiedy osoba ta cierpiała. W tym czasie, kamery nagrywały reakcję partnera mówiącego. Oddzielna grupa oglądała nagrania i była w stanie zidentyfikować fałszywe współczucie u reagujących partnerów w ciągu 20 sekund.

Potem, badacze pobrali próbki DNA uczestników badania. Wtedy się okazało, że 60% najmniej wartych zaufania uczestników nie miało genu receptora, GG genotyp, który może kontrolować współczucie i empatię. Receptor ten pomaga regulować w naszym ciele poziom oksytocyny, którą poprzednie badania powiązały z uczuciem zaufania, empatii, a także z hojnością, wyjaśnia doktor Alexandr Kogan z Uniwersytetu w Toronto, który był głównym autorem badania.

Spośród tych, którzy zostali ocenieni jako najbardziej warci zaufania, 90% miało ten gen. Ale ponieważ gen ten jest tylko powiązany z postrzeganiem szczerości, nie oznacza to, że nie jesteś niesympatyczny, jeżeli go nie masz, podkreśla autor badania.


Obserwatorzy mogli odróżnić szczerych od nieuczciwych ponieważ, jak podkreśla Alexandr Kogan, są niektóre zachowania, które uważamy za oznaki zaufania i wsparcia. Niezależnie od tego, czy sobie radzisz ze sprzedawcą, z nowym kolegą, ze ślepą randką, możesz zidentyfikować fałszywe zachowania, jeżeli wiesz, czego szukać, mówi doktor Marc Salem, psycholog zachowania oraz ekspert od zachowań niewerbalnych dla Men’s Health.


Jakie są to oznaki?

Po pierwsze, niespójne zachowanie. Jeżeli ktoś normalnie jest bardzo spokojny, i nagle staje się bardzo ożywiony, albo odwrotnie, taka zmiana to czerwona flaga, mówi doktor Marc Salem. To samo można stwierdzić, jeżeli ktoś mówi płynnie i szybko, ale nagle zaczyna mówić wolniej albo w sposób przerywany. Odstępstwa od normy są czerwoną flagą oszustwa.

Po drugie, nieruchomy wzrok. Kiedy ludzie myślą albo kontemplują, naturalne dla nich jest przerwanie kontaktu wzrokowego oraz spoglądanie wokół, wyjaśnia doktor Marc Salem. Jeżeli więc czyjeś spojrzenie jest zbyt nieruchome, to albo ta osoba nie słucha, albo świadomie stara się zdobyć twoje zaufanie. Obydwa te znaki to oznaki nieszczerości.

Po trzecie, za mało ust. Kaszlanie, częste czyszczenie gardła, albo inne gesty zakrywania ust, mogą wskazywać, że dana osoba próbuje coś ukryć, mówi doktor Marc Salem. To samo dotyczy postawy zgarbionej, z ramionami w dół. Jest to oznaka ostrożności, mówi doktor Marc Salem, i wskazuje, że ta osoba nie jest otwarta całkowicie.

Po czwarte, szybki uśmiech. Prawdziwy uśmiech zmienia całą twarz danej osoby. Oczy się zapalają, policzki i brwi się podnoszą wraz kącikami ust. Temu uśmiechowi zajmuje również kilka sekund, żeby zniknąć. A fałszywy uśmiech pojawia się na chwilę i równie szybko znika.

Komentarze do: Jak rozpoznać kłamcę w ciągu 20 sekund?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz