Szukaj

Jak plotkują mężczyźni?

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjscy badacze stwierdzają, że kiedy mężczyźni zaczynają plotkować, tego typu konwersacje mają zupełnie inny wpływ na męskie przyjaźnie niż w momencie, kiedy to dziewczyny plotkują ze swoimi koleżankami. Doktor David C. Watson, asystent profesora psychologii na uniwersytecie Grant MacEwan University w Edmonton, główny autor tego badania, mówi: byłem zaskoczony odkryciem, że związki między przyjaźnią i plotką były inne dla mężczyzn niż dla kobiet.Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Sex Roles. 

Doktor David C. Watson poprosił 167 studentek oraz 69 studentów o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego "przyjaźni" oraz "tendencji do plotkowania". Uczestnicy badania mieli od 17 do 29 lat.

Generalnie, uważa się, że kobiety mają większą tendencję do plotkowania niż mężczyźni. A jeżeli chodzi o ulubione tematy plotek, kobiety najczęściej rozmawiają o fizycznym wyglądzie innych osób („O mój Boże, ta fryzura jest świetna!”, albo „Gorszych spodni już nie mogła sobie kupić..."). Kobiety również cenią plotki – informacje społeczne. Czyli kto z kim i dlaczego.

Mężczyźni plotkują mniej, ale kiedy już to robią, omawiają przede wszystkim sprawy związane ze statusem społecznym (praca, płaca, kariera, awans...).

Ale największą różnicą między kobietami i mężczyznami jest to, w jaki sposób plotka wpływa na przyjaźń. Męska przyjaźń charakteryzuje się silniejszym angażowaniem się w grupowe zajęcia, wyjaśnia dr David C. Watson. A więc plotka może służyć do zacieśniania więzów pomiędzy członkami poszczególnych grup.


Okazuje się, że plotka ma umiarkowanie silny wpływ na męską przyjaźń, być może dlatego, że więzy pośród mężczyznami są bardziej związane ze statusem. Kiedy męźczyźni mają lepszy dostęp do informacji, mają większą wiedzę i mogą te informacje lepiej kontrolować - w ten sposób poprawiają swój status społeczny.

W przypadku kobiet jest inaczej. Rezultaty kanadyjskiego badania pokazują, że nie ma zbyt silnego związku między plotkami a jakością kobiecej przyjaźni.

Kobieca przyjaźń charakteryzuje się bardziej bliskością,
mówi dr David C. Watson. Plotka może bardziej zagrażać przyjaźni w przypadku kobiet. Ale czy gdyby „plotkarze” byli starsi niż nasi uczestnicy, czy otrzymalibyśmy inne rezultaty? Być może.

Naukowiec dodaje jeszcze, że dwa inne badania przeprowadzone na nieco starszych mężczyznach stwierdziły, że plotka była ważna dla wzmacniania norm panujących w grupie i wskazywała kto może do grupy należeć.

Kiedy plotka jest obecna w naszym życiu, może również ranić i szkodzić, dodaje jeszcze kanadyjski badacz.

Plotka ma ważne funkcje dla przyjaźni. Ale może być pozytywna, negatywna albo neutralna. Oczywiście, najlepsza jest plotka pozytywna. Co więcej, rola plotki również może być inna, a to z powodu innej natury kobiecej i męskiej przyjaźni, podsumowuje dr David C. Watson.

Komentarze do: Jak plotkują mężczyźni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz