Szukaj

Jak niepokój matki wpływa na zachowanie dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Badania, opublikowane przez Reuters Health podają, że w porównaniu z innymi matkami, dzieci kobiet, u których zdiagnozowano zaburzenia lękowe, nadmiernie płaczą i są zdecydowanie bardziej niespokojne.

Lęki mamy a niepokój dziecka

- Znaleźliśmy związek między zaburzeniami lękowymi u matki przed, w trakcie i po ciąży, która znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o urodzenie szczególnie płaczliwego dziecka – powiedziała Johanna Petzoldt, która przedstawiła bieżącą analizę w Instytucie Psychologii Klinicznej i Psychoterapii na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.

Na badanie zapisano 286 kobiet we wczesnym okresie ciąży. Miały średnio 28 lat. Poproszono je o przedstawienie zaobserwowanych objawów lękowych lub depresyjnych. Diagnostykę przeprowadzano co dwa miesiące, aż do czterech miesięcy po porodzie, a następnie rok później. Po porodzie, 29 matek poinformowało, że zmagały się z nadmiernym płaczem niemowlęcia, który zdefiniowano jako płacz trwający trzy lub więcej godzin, występujący co najmniej trzy dni w tygodni, przez okres minimum trzech tygodni.

Powierzchowna zależność

Owszem,  istnieje związek pomiędzy tymi dwoma czynnikami, ale badania nie zapewniają, że lęk zawsze przyczynia się do zwiększenia płaczliwości u narodzonych dzieci. Powody takiego powiązania wciąż nie są jasne. - Potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o lęku matki i płaczu u dziecka. – dodaje Petzoldt.

Stany groźne dla malucha

Zdaniem dr Arieli Frieder (Reuters Health) lęk lub depresja w czasie ciąży mogą być niebezpieczne dla dziecka. Bardzo ważne jest zachowanie aktywnej postawy i podjęcie leczenia. Kobiety w ciąży, które stwierdzają u siebie zaburzenia lękowe powinny poinformować o tym swojego lekarza i jak najszybciej rozpocząć terapię w zakresie zdrowia psychicznego. Terapia dyskusyjna może tu być jedyną możliwością.

Jaka mama, takie dziecko

Nie ulega wątpliwości, że nastrój matki wpływa na zachowanie dziecka, dlatego lekarze powinni rozmawiać z kobietami o ich lękach, o jego wpływie na życie rodzinne i na dziecko. Ostatnią rzeczą jaką moglibyśmy zrobić, to obwinić młodą mamę o to, że płacz niemowlęcia jest jej winą.
Profesjonalne wsparcie jest konieczne, powinno być udzielane odpowiednio długo i z wyczuciem.

Autor: Justyna Biernacka

Komentarze do: Jak niepokój matki wpływa na zachowanie dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz