Szukaj

Jak kobiety i mężczyźni dobierają przyjaciół?

Podziel się
Komentarze0

Inaczej. Analizując ponad 2 000 000 000 anonimowych telefonów oraz ponad 500 000 wiadomości tekstowych, badaczom udało się uzyskać nieco lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób kobiety i mężczyźni wybierają swoich najlepszych i nieco lepszych przyjaciół, spośród grupy wszystkich znajomych.W wieku między 20 lat i 40 lat, kobiety i mężczyźni zachowują się podobnie. Obydwie płcie mają najlepszych przyjaciół przeciwnej płci. Drugi najlepszy przyjaciel jednakże zazwyczaj będzie tej samej płci.

Ale kiedy ludzie wchodzą w wiek średni, wzory te zmieniają się wręcz dramatycznie. Kobiety bowiem stopniowo zaczynają preferować najlepszych przyjaciół tej samej płci, czyli przyjaciółki.

Natomiast, drugi najlepszy przyjaciel, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, będzie płci przeciwnej w większości przypadków.


Najważniejszym odkryciem tego badania jest fakt, że kobiety w wieku postmenopauzalnym wolą najlepszych przyjaciół tej samej płci.

Dane te raczej zgadzają się z tak zwaną „hipotezą babć”, która zakłada, że kiedy kobieta dociera do kresu wieku reprodukcyjnego, markowanego przez menopauzę, przelewa swoją pozostałą energię na swoje dzieci, a przede wszystkim na córki, wspierając je w wychowywaniu potomstwa zdolnego do przeżycia.

Ponieważ kobiety w takim wieku skupiają swoją uwagę na zachęcaniu swoich dzieci do reprodukcji, jak zakłada dalej hipoteza, zazwyczaj kończy się to pogorszeniem relacji z mężami, który zostaje odsunięty na dalszy plan.

W ten sposób, wyjaśniają naukowcy, być może zyskujemy dość wiarygodne wyjaśnienie męskiego kryzysu wieku średniego.

Komentarze do: Jak kobiety i mężczyźni dobierają przyjaciół?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz