Szukaj

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Ile razy postanawialiśmy, że od Nowego Roku zmienimy swoje zachowanie czy nawyki? Na początku czujemy się optymistycznie nastawieni do naszego pomysłu i trzymamy się go przez pierwszy miesiąc. Stopniowo zapominamy o naszym celu a w rezultacie mija cały rok, a nam znowu nie udało się dotrzymać postanowień noworocznych. Jednak w tym roku może być inaczej, jeśli wprowadzimy w życie poniższe rady.

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Krok pierwszy

Kiedy masz już w głowie swoje postanowieni noworoczne usiądź wygodnie i wypisz na kartce papieru zalety oraz wady zachowania czy nawyku, który chcesz zmienić lub wprowadzić w swoje życie. Jeśli widzisz więcej zalet niż wad oznacza to, że być może nie jesteś jeszcze gotowy do zmian. Jednak postaraj się wtedy wyobrazić siebie za kilka miesięcy czy lat po wprowadzonych zmianach. Zobaczysz czy podoba Ci się taka wizja Ciebie i może postanowisz zacząć realizować kroki, które pomogą spełnić ci wymarzony cel.

Krok drugi

Bądź realistą. Nie wyznaczaj sobie wzniosłych celów, które są trudne do wykonania, ponieważ wtedy bardzo szybko się do nich zniechęcisz. Zadaj sobie pytanie czy widzisz siebie dążącego do celu za pół roku? Jeśli odpowiedź brzmi „nie” oznacza to, że Twoje postanowienie jest mało realistyczne w dalszej perspektywie.

Ważne jest także, abyś nie robił długich list rzeczy, które chciałbyś zrobić, ponieważ nie spełnisz ich wszystkich. Jeśli jednak masz kilka celów i zależy Ci na wprowadzeniu ich wszystkich to pamiętaj o tym, aby robić je po kolei, jeden po drugim. Nie zaczynaj wszystkiego naraz.

Krok trzeci

Sprecyzuj swój cel. Zamiast mówić „zrzucę parę kilo i zacznę więcej ćwiczyć” powiedz „będę biegać rano we wtorki i czwartki oraz będę przynosić codziennie do pracy dwa owoce i porcję warzyw”. Ważne jest również powiadomienie bliskich osób o swoim zamierzeniu, ponieważ zwiększy to Twoją motywację, a w trudnych chwilach będą one mogły Cię wesprzeć w Twoich dążeniach.

Krok czwarty

Teraz przyszedł czas na zrobienie planu działania. Podziel go na małe, realne do zrobienia kroki i daj sobie czas na ich wykonanie. Na przykład jeśli chcesz rzucić palenie ograniczaj ilość palonych papierosów o kilka tygodniowo.

Krok piąty

Nagradzaj swoje sukcesy i nie denerwuj się, kiedy coś Ci nie wyjdzie. Zapisuj sobie w kalendarzu osiągnięty cel lub kroki, które wykonujesz, aby go zrealizować. Jeśli jest Ci ciężko, pomyśl o korzyściach wynikających ze swojego postanowienia, a szybko wróci Ci motywacja do dalszego spełniania swoich celów. Innym motywatorem jest osoba, która ma takie samo postanowienie noworoczne jak Ty. Możecie razem chodzić na siłownię lub wspierać się w swoim postanowieniu i dyskutować o postępach, jakie robicie.

Nie poddawaj się!

Według ekspertów potrzeba 21 dni na to, aby postanowienie stało się nawykiem i pół roku, aby stało się częścią naszej osobowości i na stałe zawitało do naszego życia. Tak więc nie poddawaj się i myśl pozytywnie, a na pewno tegoroczne postanowienie uda Ci się zrealizować. Powodzenia!

Paulina Osowska

Komentarze do: Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz