Szukaj

Historie wielkich ludzi: ludzie władzy mają tendencję do przeceniania wzrostu

Podziel się
Komentarze0

W styczniu 2010 roku, urodzony w Szwecji przewodniczący BP, Carl-Henric Svanberg wzbudził wielkie kontrowersje swoją uwagą na temat reakcji jego firmy odnośnie wycieku ropy w Zatoce: martwimy się o małych ludzi. Czasami słyszę komentarze, że wielkie firmy paliwowe są chciwe albo mają wszystko gdzieś. Ale to nie jest przypadek BP. Troszczymy się o małych ludzi.Dwukrotnie użył zwrotu „mali ludzie”, czym dotknął do żywego mieszkańców Zatoki, którzy musieli zmagać się z katastrofą spodowowaną przez człowieka. Carl-Henric Svanberg natychmiast został zmuszony do przeprosin i przyznania, że wyraził się niezręcznie.

Na gruncie tego protekcjalnego komentarza wyrośnie potem artykuł na temat tego jak bardzo ludzie władzy źle postrzegają swój wzrost w porównaniu do innych. Badanie, które zostało opublikowane w Psychological Science, przyjrzało się w jaki sposób psycholgiczne postrzeganie władzy może spowodować, że ludzie czują się wyżsi niż naprawdę są.

W jednym eksperymencie, badacze najpierw zmierzyli wzrost 68 ludzi. Jedna trzecia z nich została poproszona o napisaniu na temat tego, kiedy mieli nad kimś władzę. Druga jedna trzecia musiała sobie przypomnieć czasy, kiedy ktoś nad nimi miał władzę. A grupa kontrolna musiała sobie przypomnieć co się z nimi działo dzień wcześniej.


Następnie wszystkich uczestników poproszono o ocenę ich wzrostu w odniesieniu do słupa, który został określony jako 20 cali wyższy niż ich prawdziwy wzrost. Kobiety i mężczyźni, którzy musieli spobie przypomnieć incydent z wielką władzą, mieli tendencję do oceniania tego słupa jako niższego od nich, w porównaniu do tych, którzy wspominali sytuację, w której mieli mało władzy.


Ludzie postrzegali siebie samych jako wyższych, kiedy zajmowali ważniejsze pozycje, stwierdzili badacze.

W dwóch innych eksperymentach, w których udział wzięło blisko 200 ochotników, władza również wykazywała swój wpływ na osobistą ocenę własnego wzrostu. Badanie sugeruje, że ludzie czują nie tylko władzę w swoim umyśle, ale również mają fizyczne doświadczenie w ciele, przez co przeceniają swój własny wzrost.

Posiadanie władzy nie tylko wpływa na to w jaki sposób widzimy innych, ale również na to, w jaki sposób widzimy siebie fizycznie, mówi autorka badania, pani Michelle Duguid. Jest ona asystenktą profesora nauk o zachowaniu na uniwersytecie Washington University w St. Louis.

Inne badania stwierdziły, że wyżsi ludzie mają większe prawdopodobieństwo zdobycia władzy: zazwyczaj zarabiają więcej, mają wyższe pozycje w pracy, często zajmują stanowiska przywódcze. I mają tendencję do wygrywania wyborów prezydenckich. 

Ale jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że ludzie u władzy mogą właściwie czuć się wyżsi niż pomiary mogłyby na to wskazywać. Badacze podsumowują, że ich rezultaty mogą wyjaśniać dlaczego Carl-Henric Svanberg mógł nieświadomie dostarczyć dowód na istnienie fizycznego doświadczania władzy.

Komentarze do: Historie wielkich ludzi: ludzie władzy mają tendencję do przeceniania wzrostu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz