Szukaj

Gry video czynnikiem budzącym agresję?

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie w dziedzinie gier video właśnie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Grenoble. Jest to pierwsze badanie, które dotyczy długoterminowych wpływów gier na ich pasjonatów. Współpracując z Universität Hohenheim (Niemcy) i Ohio State University (USA), francuscy naukowcy opublikowali swoje prace w najnowszym numerze magazynu naukowego Journal of Experimental Social Psychology.Profesor Laurent Begue z uniwersytetu w Mendes-France w Grenoble potwierdza, iż jego grupa należy do pierwszych na świecie, która zbadała wpływ gier video na ludzkie zachowanie.

Poprzednie prace pokazały, że brutalne gry video powodowały nagły, krótkotrwały wzrost agresji.

Ostatnio przeprowadzone doświadczenia w laboratorium Uniwersytetu w Grenoble pokazują, że agresja "kumulowała się" i była trwała, wbrew temu, co wcześniej twierdzili naukowcy.

Podczas 3 dni, 70 uczniów obu płci grało codziennie przez 20 minut w gry pełne agresji i w te nieagresywne.

Aby poddać eksperymentowi negatywne myśli uczniów, poproszono ich o przeczytanie opowiadania o tematyce potencjalnego konfliktu (np. wypadek samochodowy), a następnie o wyobrażenie sobie reakcji bohaterów. Uczniowie, którzy grali w gry video, tworzyli o wiele bardziej negatywne historie, niż ci, którzy grali w gry bez przemocy.


Ci sami studenci wzięli udział w zawodach, w których druga osoba była przeciwnikiem.

Uczestnicy mogli zaatakować "wroga" dowolnym dźwiękiem wywołującym szok. Nietrudno się domyślić, że osoby, które grały uprzednio w brutalne gry, osiągnęły lepszy wynik w zastraszeniu przeciwnika.

W tych dwóch przypadkach wcześniej określona tendencja wzmagała się w ciągu następnych dni. Im więcej studenci grają w pełne przemocy gry, tym większą brutalnością się wykazują.

Laurent Begue zauważa, że Francuzi są bardzo sceptycznie nastawieni do destrukcyjnego wpływu gier na osoby preferujące ten rodzaj rozrywki.

Skutki gier pełnych przemocy nie są widoczne gołym okiem. Jednakże są one czynnikiem, który z pewnością nie może zostać pominięty i nie powinien służyć jako "maska" dla innych, które mogą mieć większy wpływ na wzrost agresji.

Komentarze do: Gry video czynnikiem budzącym agresję?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz