Szukaj

Emocje w okresie dojrzewania

Dojrzewanie jest szczególnym okresem w życiu każdego człowieka. W tym czasie zaobserwować możemy wzrastanie i rozwijanie naszego organizmu. Nie ma możliwości ucieczki przed tym etapem, gdyż jest to naturalna część rozwoju. Co istotne, przemiany zachodzą nie tylko na tle fizycznym, ale również na intelektualnym i emocjonalnym.


Zdolność do odczuwania miłości rozwija się wraz z wiekiem. Hormony płciowe powodują, że odczuwamy zainteresowanie drugim człowiekiem. W tym czasie pojawia się specyficzne uczucie pomiędzy dziewczyną a chłopakiem, które określa się mianem miłości erotycznej. Możemy wyróżnić kilka faz rozwoju uczuć:
  • adorowanie i marzycielstwo
  • flirt
  • sympatia
  • chodzenie ze sobą

Zakochanie jest uważane za etap wstępny do miłości. W tym czasie jednostka dużą uwagę przywiązuje do siebie i swoich przeżyć. Do przekształcenia zakochania w miłość dochodzi wskutek otworzenia się na drugą osobę. Przeżywane wspólnie chwile, radości i smutki prowadzą do przekształcenia się tego uczucia w miłość.

Okres dojrzewania jest okresem trudnym. W tym czasie u nastolatków zaobserwować możemy specyficzny okres buntu. Związane jest to z ciągłymi zmianami nastrojów. Normalną sprawą tutaj jest bunt w stosunku do osób dorosłych. Nastolatkowie na tym etapie życia starają się odnaleźć własną tożsamość. Bunt nie tyle skierowany jest przeciwko rodzicom, a bardziej przeciwko traktowaniu ich jak małe dzieci.


Dojrzewanie jest okresem pośrednim pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Ludzie młodzi często traktują ten czas buntu jako walkę o możliwość realizacji swojej ścieżki życiowej. Z jednej strony dochodzi do odrzucania norm postępowania społecznego, a z drugiej mamy do czynienia z silną identyfikacją z normami i zasadami życia grup młodzieżowych.


Młodzi w tym czasie chcą całkowicie panować nad swoim ciałem. Często spotykamy się różnorodnym formowaniem sylwetki w tym okresie poprzez piercing, tatuaże czy strój, który wyraża przynależność do takiej, a nie innej subkultury.

Rodzice są najważniejszymi osobami w życiu nastolatków. To oni w dużym stopniu wpływają na to czy dzieci czują się szczęśliwe. Rodzice martwią się o swoje dzieci, stąd też często wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia dotyczące doboru towarzystwa czy godzin powrotu do domu.

Najważniejsze jest wzajemne zrozumienie nastolatka z rodzicami. Ciesząc się zaufaniem rodziców nastolatkowie mogą mieć znacznie więcej swobody. Istotne jest, by dorastający nastolatek uświadamiał rodzicom co czuje. Dorośli nie są w stanie sami się tego domyślić. W przypadku braku obustronnego zaufania i zrozumienia funkcjonowanie rodziny opiera się na zakazach, nakazach, poleceniach i przymusach. Taka sytuacja nie jest dobra ani dla rodziców, ani dla dzieci.

Nastolatkowie w okresie dojrzewania znajdują się w fazie opozycji do rodziców, głównie po to, by móc kształtować swoją własną tożsamość. Konflikt rodzice – dzieci jest czymś naturalnym. Na tym etapie życia młodzi uczą się odpowiedzialności. Dokonują własnych wyborów i ponoszą konsekwencje tych wyborów. W tym okresie życia dochodzi do kształtowania osobowości i tożsamości nastolatków. Odkrywają oni swoją niepowtarzalność. Ten etap jest w równym stopniu trudny dla dzieci i rodziców. Z racji tego, że nie ma możliwości pominięcia okresu dojrzewania w życiu dziecka, rodzice powinni wykazać się przede wszystkim zrozumieniem, gdyż sami kiedyś doświadczyli tego etapu życia.

Komentarze do: Emocje w okresie dojrzewania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz