Szukaj

Ekonomiczne środowisko w dzieciństwie związane z nadużywaniem substancji

Podziel się
Komentarze0

Nowe badanie opublikowane w Archives of General Psychiatry pokazuje, że środowisko ekonomiczne w dzieciństwie może być powiązane z przestępczymi zachowaniami i nadużywaniem substancji w późniejszym życiu. Autorzy artykułu wysnuwają tezę: bieżący kryzys ekonomiczny przyciąga uwagę polityków, ale generalnie skupiamy się na jego skutkach krótkoterminowych.Ale długofalowe efekty takich finansowych zawirowań nigdy nie zostały przestudiowane.

Dr Seethalakshmi Ramanathan z State University of New York Upstate Medical University wraz z kolegami przestudiowali relację między wysokimi proporcjami bezrobocia w trakcie recesji z lat 1980 – 1982 a proporcjami zachowań przestępczych i nadużywania substancji pośród młodzieży w latach późniejszych.

Badacze posłużyli się danymi z ankiety National Longitudinal Survey of Youth 1997, która objęła 8 984 nastolatków urodzonych od 1 stycznia 1980 do 31 grudnia 1984.


Rezultaty bardzo wyraźnie pokazują silną korelację między bezrobociem w tamtym okresie a problemami behawioralnymi.

Odkrycie te sugerują, że złe warunki ekonomiczne w dzieciństwie mogą wytworzyć okoliczności, które wpływają na rozwój psychologiczny niemowlęcia i prowadzą do problemów behawioralnych u nastolatka.

Okazało się, że narażenie na 1% odchylenia od średnich regionalnych stóp bezrobocia 1 roku życia, było związane ze wzrostem proporcji stosowania marihuany (1,09), palenia (1,07), picia alkoholu (1,06), aresztowań (1,17), przynależności do gangu (1,09), angażowania się w drobne (1,06) i duże kradzieże (1,11).

Nie stwierdzono istotnych powiązań ze stosowaniem twardych narkotyków oraz i napastliwych zachowań.

Co prawda, przeszłość nie zawsze przepowiada przyszłość, ale może nas wiele nauczyć. Odkrycia sugerują tutaj ważny statystyczny czynnik ryzyka, który specjaliści zdrowia umysłowego mogą brać pod uwagę, kiedy leczą dzieci narażone na bieżący kryzys ekonomiczny, stwierdzają naukowcy. Być może dzięki temu uda się załagodzić niektóre z jego długoterminowych konsekwencji.

Komentarze do: Ekonomiczne środowisko w dzieciństwie związane z nadużywaniem substancji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz