Szukaj

Duża lękliwość może przyczynić się do szybszego starzenia

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania wykazały, że wysoki poziom lękliwości może znacznie przyczynić się do szybszego starzenia. Rezultaty badania zostały opublikowane 11 lipca 2012r. w czasopiśmie „PLoS ONE”.Badacze odkryli związek pomiędzy często występującymi formami lękowymi zwanymi fobiami (niewyjaśniony lęk przed konkretnymi sytuacjami np. wysokością, tłumem, światem zewnętrznym) oraz krótszymi telomerami występującymi u kobiet w średnim wieku i starszych. Telomery to fragmenty chromosomów znajdujące się na ich końcach, zabezpieczające materiał genetyczny przed zniszczeniem.

- Mnóstwo osób  zastanawia się czy - i dlaczego - stres może przyczynić się do szybszego starzenia - twierdzi Dr Olivia Okereke, psychiatra z Bringham i Kobiecego Szpitala w Bostonie.

- To badanie pozwoliło nam ujrzeć związek pomiędzy popularnymi formami, w jakich objawia się psychologiczny stres  - fobie - i mechanizmem przyspieszającym starzenie - powiedziała Okereke.

Telomery zazwyczaj kurczą się wraz z upływającym czasem,  co przyczynia się do tego, że u wielu osób w tym samym wieku skrócone telomery zwiększają ryzyko wystąpienia raka, chorób serca, demencji, a nawet śmierci.

Jednakże naukowcy podkreślają, iż badanie to pokazuje jedynie pewien ciąg, nie związek przyczynowo skutkowy. Dopuścili jednak możliwość, że krótsze telomery mogą przyczyniać się do zwiększonej podatności na stres. Ten wniosek jednak jest na razie niepotwierdzoną naukowo hipotezą.

Okereke wraz z zespołem przeanalizowali informacje podane przez ponad 5 243 kobiety w wieku od 42 do 69 lat, które wzięły udział w Pielęgniarskim Badaniu Zdrowia. By zmierzyć poziom zaawansowania lęku, badacze szukali odpowiedzi na takie pytania jak: „Czy odczuwasz irracjonalny lęk przez zamkniętymi przestrzeniami?” oraz „Czy zdarza ci się dostawać ataków paniki w tłumie?”

Badacze odkryli związek pomiędzy wysokim wynikiem w kwestionariuszach, a krótszymi telomerami.

Różnica pomiędzy długością telomerów u kobiet, które przejawiały wysoki poziom lękowy, a tymi których fobie były mniejsze, można odnieść do różnicy około 6 lat pomiędzy nimi.  

Wyniki stały się ważne po tym, jak naukowcy wykluczyli czynniki mogące mieć wpływ na długość telomerów, takie jak: palenie papierosów, masa ciała, aktywność fizyczna oraz wiek ojców, gdy badane kobiety przychodziły na świat. 

Naukowcy odnotowali, iż nie wzięli pod uwagę takiej kwestii, jak przebyta w przeszłości depresja, która mogła zaburzyć wynik.

Komentarze do: Duża lękliwość może przyczynić się do szybszego starzenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz