Szukaj

Dlaczego optymiści lepiej sobie radzą ze stresem

Podziel się
Komentarze0

Badacze z Concordia University odkryli, że hormony stresu u osób optymistycznych pozostają bardziej stabilne w obliczu stresujących momentów, w porównaniu do hormonów u pesymistów. Artykuł opublikowano w Health Psychology. W sytuacjach napiętych, kiedy doświadczają stresu większego niż przeciętnie, u pesymistów można zaobserwować o wiele większą odpowiedź na stres niż u optymistów.Poza tym, ci pierwsi też mają problemy z obniżaniem poziomów kortyzolu do normalnych poziomów.

Dr Joelle Jobin, autorka badania, mówi: - Wydaje się, że optymiści są w jakiś sposób chronieni w tych okolicznościach.

W niewielkim badaniu przez sześć lat obserwowano 135 osób wieku 65 lat i więcej. W ciągu 12 różnych dni w tym okresie, badacze pięciokrotnie w ciągu dnia pobierali próbki śliny uczestników, aby zmierzyć poziomy hormonu stresu, czyli kortyzolu.


Zapytano także uczestników, ile razy w ciągu dnia czuli się zestresowani i przeciążeni, jaki poziom stresu – ich zdaniem – odczuwali zazwyczaj, i czy uważają się za optymistów czy pesymistów.

Następnie porównano poziomy kortyzolu uczestników w tych konkretnych 12 dniach z przeciętnym poziomem kortyzolu, jakiego doświadczali, w ciągu sześciu lat obserwacji.

Okazało się, że poziomy kortyzolu u optymistów rosły o wiele mniej w stresujących sytuacjach, w porównaniu do średniej z całego roku.

Natomiast u pesymistów poziomy kortyzolu częściej były wysokie, w porównaniu do średniej z całego roku.

Komentarze do: Dlaczego optymiści lepiej sobie radzą ze stresem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz