Szukaj

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Współczesny świat aż roi się od zdrady. Gwiazdy show-biznesu niemal bez przerwy zmieniają swoich partnerów. Skupmy się jednak na mężczyznach. Dlaczego zdradzają? Jakie powody stoją za tym, że nawet przeciętny mężczyzna, nie mówiąc już o gwiazdach, nie potrafi dochować wierności jednej kobiecie?

Dlaczego mężczyźni zdradzają?

Uczucia w związku

Związki partnerskie opierają się przede wszystkim na uczuciach. Szczególnie zaś na jednym – miłości. Jednak po pewnym czasie to uczucie może przeminąć. Jest to jedna z głównych przyczyn zdrady wśród mężczyzn. Twierdzą oni, że miłość po pewnym czasie po prostu wygasa i w związku trzyma ich jedynie przywiązanie do partnerki.

Przyjrzyjmy się temu bliżej. Rzeczywiście, po upływie pewnego czasu, faza zakochania przemija. Jest to jednak proces całkowicie naturalny i oznacza wejście w nowy etap związku. Nie wszyscy jednak sobie z tym radzą. Część mężczyzn, utożsamiając zakochanie z miłością, nie widzi sensu w dalszym trwaniu związku. Szukają zatem spełnienia w ramionach innej kobiety.

Nie  można zapomnieć, że zdrada może świadczyć o tym, że mężczyzna źle czuje się w związku i ma jakieś problemy. W tej sytuacji niewierność ma być sposobem na zaspokojenie własnych potrzeb emocjonalnych w sposób doraźny. Pamiętajmy, że jest to jedynie jednorazowe i na dłuższą metę tylko pogorszy stan psychiczny.

Seks i atrakcyjność fizyczna

Wbrew powszechnym stereotypom, seks nie jest wcale głównym powodem zdrady. Tylko 6% mężczyzn, dopuszczających się zdrady, nawiązuje erotyczną relację z nowopoznaną kobietą już tego samego dnia. Gdyby chodziło tylko o seks, z pewnością statystyki wyglądałyby zupełnie inaczej.

Także niewielki procent mężczyzn (zaledwie 12%) uważa, że kobieta, z którą dopuszczają się zdrady jest bardziej atrakcyjna fizycznie niż ich obecna partnerka. Co z tego wynika? Mężczyźni szukają bliskości emocjonalnej, a nie fizycznej. Oczywiście ta druga także ma olbrzymie znaczenie i, w większości przypadków, do niej także dochodzi.

Musimy sobie jednak uświadomić, że mężczyźni, podobnie jak kobiety, poszukują emocjonalnej bliskości, która może się wydawać trudna do osiągnięcia po dłuższym czasie bycia ze sobą. Nie poddawajmy się jednak. Nawet w długotrwałych związkach można osiągnąć wzajemną bliskość, choć niekoniecznie musi się to udawać za każdym razem.

Poczucie winy

Kolejny zaskakujący fakt, który burzy stereotypy, to poczucie winy wśród zdradzających. Mężczyźni są uważani za nieczułych i wielu kobietom wydaje się, że są tylko kolejnymi trofeami w ich kolekcji. Oczywiście bywa i tak, ale aż 66% zdradzających czuje się winnych podczas trwania romansu. Te dane mogą zaskakiwać.

Większość mężczyzn nigdy nie marzyła o zdradzie swojej partnerki. Dlatego też możemy stwierdzić, że wcale nie czują się z tym komfortowo. Niewielu jest wśród nich Don Juanów, którzy marzą o podbiciu serca jak największej liczby kobiet. Mężczyźni po prostu czują się do tego zmuszeni.

Jak sobie poradzić ze zdradą?

Można by przypuszczać, że zdrada nie jest do końca winą mężczyzny i nie należy go obarczać całkowitą odpowiedzialnością za nią. Czy aby na pewno? Z pewnością romans z inną kobietą świadczy o winie partnera i trudno temu zaprzeczyć. Jednak powinniśmy patrzeć na to z szerszej perspektywy.

Zdrada to tylko reakcja na problemy wewnątrz związku. Nie możemy pozostać wobec tego obojętni. Jeśli chcemy by związek przetrwał i zależy nam na nim, to musimy się oboje zaangażować w rozwiązywanie problemów. Czasem będzie potrzebna pomoc kogoś z zewnątrz. Terapia małżeńska może pomóc. Jednak nie poddawajmy się. Jeśli bardzo zależy nam na jakiejś relacji, warto zrobić wszystko, aby ją ocalić.

Komentarze do: Dlaczego mężczyźni zdradzają? (3)

rospunka
rospunka 20-12-2013 10:29

Czy mąż mnie zdradza?

1

Jak rozpoznać czy zdradza mnie mąż? Wiecznie nie ma czasu, ciągle jakieś spotkania, załatwienia i tak dalej... mam powoli tego dość ;/ nie wiem co mam robić! A jak nie spotkania, to znowu piwo z kolegami i tak w kółko, a... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
zieleniutka
zieleniutka 17-12-2013 13:57

Dlaczego chłopak mnie nie chce?

1

A co, jeżeli nie daje się chłopakowi żadnego powodu? Ba, nawet obdarza się go zaufaniem i w ogóle. Nie wymaga też za wiele i kocha, pomaga, a nawet sprawia mnóstwo przyjemności a on nadal wydaje się tak jak by mnie już n... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
martyska
martyska 16-12-2013 12:15

Powody zdrady

1

Powodów zdrady jest całe mnóstwo... Nie koniecznie zawsze winny jest face ;/ trzeba po prostu powiedzieć, że wszystko zależy od człowieka - jeden zdradzi bez powodu, a drugi nie zdradzi nawet z powodem.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze