Szukaj

Dlaczego jesteśmy praworęczni albo leworęczni?

Kiedy osoba leworęczna podaje ci rękę, jej lewe oko oraz prawa część jej mózgu pracują intensywnie, aby cię zidentyfikować. Predyspozycja do bycia osobą leworęczną albo praworęczną ma być w rzeczywistości związana z dominacją jednego oka nad drugim oraz z preferencją, którą mózg instynktownie przyznaje danym pochodzącym z tego oka.


Badacze australijscy przeprowadzili dużo badań nad papugami żyjącymi na tym kontynencie. Badania te pozwoliły wyjaśnić, dlaczego pośród licznych gatunków zwierząt, niektóre jednostki wolą używać członków z jednej strony ciała, zamiast z drugiej.

Oznacza to, że bycie prawostronnym albo lewostronnym nie jest zarezerwowane jedynie dla gatunku ludzkiego. Papugi bowiem są w większości lewostronne, podczas gdy gatunek ludzki jest prawostronny w 90%.

Badacze australijscy dodatkowo stwierdzili totalną koordynację między wizją a członkami u tych ptaków. Papugi, które oglądały małe kawałki owoców albo drewna, preferencyjnie okiem lewym, następnie chwytały te obiekty łapką lewą; a te ptaki, które używały oka prawego, następnie używały łapki prawej. Dzieci ludzkie instynktowenie działają ten sam spokój.

A doświadczenie determiuje które oko i która ręka funkcjonują lepiej.


W konsekwencji, taka praktyka pozostaje już na stałe. Dominacja wizualna jest sama w sobie związana z lateralizacją mózgu, która jest odpowiedzialna za sposób, w jaki informacje są dzielone i koordynowane między dwoma półkulami mózgu: prawą i lewą.


Ponieważ prawa półkula mózgu kontroluje lewą część ciała, a półkula lewa mózgu kontroluje prawą stronę ciała, fakt bycia praworęcznym bądź leworęcznym ujawnia natychmiast, która część mózgu dominuje, a przynajmniej w dziedzinie wizualnej.

Istnieje wiele teorii, mniej lub bardziej szalonych, na temat różnicy między praworęcznymi i leworęcznymi. W najnowszej historii amerykańskiej, na przykład, liczni prezydenci byli leworęczni: Gerald Ford, Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton i Barack Obama, ale ciężko jest to powiązać z ich skłonnościami do polityki oraz z ich zdolnością zdobywania władzy.

W rzeczywistości, nic nie pozwala powiedzieć, że osoby praworęczne bądź leworęczna są zdolniejsze, jedne od drugich.

Nie mamy dziś żadnego powodu, który pozwalałby nam myśleć, że zwierzęta, które mają albo silniejszą prawą stronę mózgu, albo lewą, są lepsze albo inaczej analizują informacje. Chodzi tutaj po prostu o „obraz lustra”, wyjaśnia Culum Brown, specjalista z Macquarie University w Sydney w Australii.

Wszystko, co możemy na ten temat powiedzieć, to to, że jeśli używamy jednej półkuli do analizowania pewnych informacji, a drugiej półkuli do analizowania innych informacji, mamy dwa symultaniczne procesy, co przypomina nieco komputer z dwoma procesorami.

Komentarze do: Dlaczego jesteśmy praworęczni albo leworęczni?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz