Szukaj

Dla nastolatków walka z oswajaniem lęków jest niezwykle trudna

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania ujawniły, że niezwykle trudno wyplenić strach z nastoletnich umysłów. Dzięki temu odkryciu możliwe staje się wyjaśnienie licznych przypadków depresji i stanów lękowych wśród młodych ludzi w okresie dojrzewania.Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Weill Cornell Medical College. Wykazało, iż reakcje młodych umysłów na strach utrzymują się na wysokim poziomie nawet, gdy niebezpieczeństwo dawno minęło.

Naukowcy tłumaczą, że umysł nastolatka narażony na strach reaguje tak samo, nawet gdy źródła lęków znikają. Zjawisko to może tłumaczyć, dlaczego u nastolatków tak często pojawiają się stany lękowe i zaburzenia związane ze stresem.   

Wyniki badania zostały opublikowane 17 września w internetowej edycji Proceedings of the National Academy of Sciences.

- Jest to pierwsze badanie, które na podstawie eksperymentów pokazuje, że młodzi ludzie w okresie dorastania mają zmniejszoną zdolność oswajania lęków - powiedział autor badania Dr Siobhan S. Pattwell.

- O wadze naszych badań świadczy fakt, iż pozwalają one wyjaśnić dlaczego epidemiolodzy zauważyli, że silne stany lękowe nasilają się w okresie dojrzewania bądź tuż przed jego rozpoczęciem. Przewiduje się, że około 75% dorosłych z zaburzeniami lękowymi cierpi na nie już za młodu - dodał Pattewell. 

- Wyniki badań sugerują także, że w okresie dojrzewania występuje zmienna plastyczność kory przedczołowej mózgu, co przyczynia się do problemów z oswajaniem stanów lękowych - rzekł Dr Francis Lee, profesor farmakologii i psychiatrii w Weill Cornell Medical College.

- Badanie to jako pierwsze ujawniło, iż zarówno pojawianie się, jak i znikanie poczucia lęku uaktywnia się już na poziomie synaptycznym. Odkryliśmy także, że gdy obszary te funkcjonują dobrze zarówno w młodości jak i w wieku późniejszym, neurony zaangażowane w odczuwanie i oswajanie strachu, nie są tak aktywne w okresie dojrzewania - zaznaczył Dr Lee.

- Jeśli nastolatki mają problem z przyswojeniem informacji, że coś co raz ich przestraszyło nie stanowi dla nich zagrożenia, oczywistym jest, iż zwyczajne techniki oswajania lęków nie będą na nich skuteczne. Ta nowa wiedza o możliwych zaburzeniach połączeń synaps mózgowych odpowiedzialnych za odczuwanie strachu u nastolatków, może być pomocna w trakcie terapii oswajania strachu w tak delikatnym okresie, jakim jest dojrzewanie.

- Istnieją pewne metody leczenia zaburzeń lękowych. Jednym z nich jest terapia stopniowo zbliżająca czynnik wywołujący strach. Technika ta jest stosowana w wielu przypadkach problemów lękowych, od lęku wysokości do lęków związanych z przeżyciem wojny -powiedział Dr Lee, który skupia się na leczeniu pacjentów z post-traumatycznymi stanami lękowymi związanymi z atakiem na World Trade Center, który miał miejsce 11 września 2001r.

Ciągle wzrasta liczba dzieci i dorosłych z zaburzeniami lękowymi, jednak skuteczność terapii nie została zawarta w żadnych statystykach. To badanie pozwala odkryć czy terapia będzie skuteczna - a także odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak bądź nie.

Komentarze do: Dla nastolatków walka z oswajaniem lęków jest niezwykle trudna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz