Szukaj

Czy zapach ciała ludzkiego jest silniejszy niż zwierzęcy?

Silny zapach ciała ludzi dorosłych pochodzący z potu jest jedyny w swoim rodzaju w całym świecie zwierzęcym. Ludzie wysyłają zapach szczególnie intensywny, ponieważ pochodzi on prawie z całego ciała, w przeciwieństwie do zwierząt. Zapach ludzki przyciąga przede wszystkim conajmniej dwa gatunki komarów, według przeglądów naukowych Trends in Parasitology i News Discovery.


Lepsze zrozumienie tego, w jaki sposób zapach ludzki przyciąga insekty, być może pozwoli walczyć ze śmiertelnymi chorobami, takimi jak malaria, denga czy też żółta gorączka. Jak naukowcy uważają, lotne związki związane z potem ludzkim są prawdopodobnie podstawowym czynnikiem w wyborze celów przez komary.

Mamy tendencję do uważania, że zapach zwierząt jest bardziej nieprzyjemny niż nasz, ale wiele badań nad innymi ssakami i ptakami pokazują, że ich skóry wysyłają w rzeczywistości o wiele mniej lotnych substancji organicznych niż skóra nasza. Badacze porównali nawet wydzieliny skóry różnych ludzi z wydzielinami naczelnych, które są nam bliskie, i stwierdzili, że zapach istot ludzkich jest o wiele silniejszy niż zapach szympanów czy goryli. Jedyną różnicą jest to, że skóra szympansów i goryli wydziela o wiele więcej oleju, bez wątpienia w celu ochrony ich naskórka.


Dorośli ludzie wydzielają poprzez skórę przede wszystkim wodę, proteiny, aminokwasy, mocznik, amoniak, kwas mlekowy oraz sole. Są to substancje, które w większości same w sobie mają zdecydowany zapach. W okresie dojrzewania, gruczoły, które wydzielają te substancje, stają się u ludzi dojrzałe i zaczynają być kolonizowane przez bakterie. To jest właśnie powód, dlaczego ludzi dorosłych czuć o wiele mocniej niż dzieci. Dlatego też komary o wiele częściej gryzą dorosłych niż dzieci i noworodki.

Jednakże, posiadanie silnego zapachu ciała może czasami przynieść korzyści. Jak podkreśla Renate Smallegange, zapach ciała ma wpływ na wybór partnerów seksualnych.

W końcu, jeśli mężczyźni pocą się o wiele częściej niż kobiety, przede wszystkim w czasie wysiłku fizycznego, to stężenie lotnych kwasów węglowych jest takie samo, niezależnie od płci. Pot mężczyzn zawiera prawdopodobnie więcej wody, ocenia Renate Smallegange.

Komentarze do: Czy zapach ciała ludzkiego jest silniejszy niż zwierzęcy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz