Szukaj

Czy naprawdę możemy zmyć swoje problemy?

Podziel się
Komentarze0

Zmyć z siebie swoje problemy – to naprawdę może być możliwe. Nowy przegląd badań opublikowany w Current Directions in Psychological Science pokazuje, iż fakt mycia się, włączając w to także rytuały religijne, takie jak chrzest, naprawdę ma w sobie psychologiczną moc.


W czystym ciele, czysty umysł

Już samo zwyczajne mycie rąk, albo zwykła kąpiel pod prysznicem, pozwala ludziom poczuć się nieśmiertelnymi, szczęśliwymi bądź nieszczęśliwymi, a nawet zmyć wątpliwości odnośnie podjętej decyzji, jak wyjaśnia główny autor badania, Spike W.S. Lee, z uniwersytetu University of Michigan.

Cielesne doświadczenie usuwania fizycznego brudu może dostarczać bardziej abstrakcyjne wrażenie usuwania umysłowych zanieczyszczeń, stwierdzają badacze.

W jednym z badań, które zostały włączone do tego przeglądu, badacze obserwowali uczestników myślących o swoich własnych złych uczynkach pod względem moralnym. Stwierdzili oni, że ludzie czują się mniej winni z powodu popełnienia tych złych uczynków, jeśli potem użyli antyseptycznych chusteczek do wycierania rąk.


A ludzie, którzy użyli tych chusteczek, byli również mniej skłonni, aby spełnić dobry uczynek, który mógłby zrekompensować popełnione przez nich wcześniej wykroczenie, ponieważ uważali, że już mają czyste sumienie.

W innym badaniu, objętym przez ten przegląd, badacze stwierdzili, że ludzie, którzy widzieli siebie jako „czystych i świeżych”, osądzali innych ludzi znacznie surowiej za rzeczy takie jak masturbacja i aborcja, niż ludzie, którzy widzieli siebie jako „brudnych i śmierdzących”.

Umycie się również zdaje się usuwać wątpliwości (na przykład, przegranie większej sumy w gry hazardowe, co sugeruje, że pech można zmyć...).

Tak samo, zdaje się, że umycie się jest w stanie „zmyć” również wszystkie ciepłe uczucia, które przychodzą wraz ze szczęśliwymi wspomnieniami, mówią autorzy badania.

Mycie się usuwa pozostałości po wcześniejszych doświadczeniach, stwierdza Spike W.S. Lee, z uniwersytetu University of Michigan.

Kto nie myje rąk?

Niezależnie od tego, jakie znaczenie psychologiczne ma dla nas mycie rąk, wydaje się, że większość z nas to robi – badanie z zeszłego roku, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, pokazało, że 85% Amerykanów myje ręce (wzrost z 77% w 2007 roku), jak doniosła Associated Press.

Komentarze do: Czy naprawdę możemy zmyć swoje problemy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz