Szukaj

Ćwiczenie umysłu

Nie zawsze zwracamy uwagę na to, że trenowanie umysłu jest tak samo ważnym elementem dbałości o zdrowie, jak ćwiczenia fizyczne. Tymczasem warto postarać się o lepszą pracę szarych komórek. Bardziej wydajna praca mózgu przyda się zawsze. Szybsze kojarzenie faktów i świeże pomysły podniosą wydajność w pracy, a błyskotliwe spostrzeżenia urozmaicą spotkania towarzyskie.Z drugiej strony, czyż nie pamiętamy obaw, jakie towarzyszą ważnemu wydarzeniu? Czy będziemy o wszystkim pamiętać? Czy czegoś nie przeoczymy? A stres, gdy jednak o czymś zapomniano i pojawiają się konsekwencje? Można uniknąć takich sytuacji, dbając o lepszą pamięć.

Sposobów poprawienia możliwości intelektualnych jest prawie tak wiele, jak sposobów dbania o zdrowe i wysportowane ciało. Istnieją kursy poświęcone ćwiczeniom poszczególnych umiejętności. Najpopularniejsze zajmują się rozwojem pamięci lub nauką szybkiego czytania. Rzadko jednak łączą te dwie umiejętności. Wygodnym rozwiązaniem jest trening z programami komputerowymi. Ćwiczenia można wykonywać o dowolnym porze, tak w domu jak i podczas przerwy w pracy. Oferta producentów jest tak rozbudowana, że dobór programu do potrzeb nie stanowi problemu.

Jakość i skuteczność ćwiczeń może być zróżnicowana w zależności od produktu. O części programów nie ma dostępnych opinii ekspertów. O niektórych, jak znana seria Brain Age opinie naukowców są podzielone. Znajdziemy zarówno zapewnienia o skuteczności, jak i badania wykazujące odwrotne skutki 1. O serii programów Akademia Umysłu wypowiedzieli się polscy uczeni. Zdaniem doktora Przemysława Bąbla z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Analiza ich zawartości sugeruje, że mogą okazać się skutecznymi narzędziami rozwoju zdolności poznawczych" 2. Podobną opinię wyraża doktor Chmielewska-Łuczak z Uniwersytetu Wrocławskiego, której zdaniem ćwiczenia z programami tej serii dają możliwość uzyskania wyraźnej poprawy w dziedzinach, które sprawiają początkowo dużą trudność 3.


Niezależnie od wyboru metody treningu szarych komórek, warto pamiętać, że podobnie jak przy dbałości o kondycję i sylwetkę, kluczową rolę odgrywa motywacja oraz systematyczność. Czas wakacyjnego łapania oddechu jest odpowiednim momentem do podniesienia umiejętności umysłu i wyrobienia w sobie nawyku regularnych ćwiczeń.

1 Artykuł poświęcony serii Brain Age i innym programom edukacyjnym na Nintendo DS:

http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/gadgets_and_gaming/article5587314.ece#cid=OTC-RSS&attr=1063742

2 Ekspertyza dr Przemysława Bąbla z Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat serii Akademia Umysłu:

http://www.format.wroc.pl/prasa/ekspertyzy_au.pdf

3 Ekspertyza dr Doroty Chmielewskiej-Łuczak z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat serii Akademia Umysłu:

http://www.format.wroc.pl/prasa/ekspertyzy_au.pdfBiuro Informatyki Stosowanej FORMAT od 1991 roku zajmuje się tworzeniem programów komputerowych.
Działa na dwóch obszarach. Programy edukacyjne z serii Akademia Umysłu rozwijające pamięć, postrzeganie
i umiejętność szybkiego czytania oraz rozwiązania dla biznesu - głównie księgowości, np. Super Księga Podatkowa.
Wysoką jakość produktów potwierdza posiadany przez firmę certyfikat ISO 9001, a jej rzetelność tytuł "Solidna Firma"
oraz tytuł "Firma Fair Play".

Więcej o firmie: www.format.wroc.pl

Komentarze do: Ćwiczenie umysłu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz